Facebook Google+ Twitter

Ubecy 22 lipca dostawali szwajcarskie zegarki

Ubecy 22 lipca 1954 roku, w Święto Odrodzenia, otrzymali ponad pięćset drogich prezentów zachodniej produkcji. Adam Humer wybrał sobie zegarek Tissot, Markus Kac – Cymę, a Julia Brystigier pióro wieczne Parker.

Józef Jurkowski w 1954 roku z okazji 22 lipca dostał zegarek marki Doxa / Fot. archiwum gdańskiego IPN z wystawy Gdańskie Twarze Bezpieki22 lipca1954 roku przypadał jubileusz 10–lecia objęcia władzy przez komunistów, dzięki Armii Czerwonej i NKWD. Była okazja do nagród, awansów i radości. Nieważne, że niewinni ludzie siedzieli w więzieniu, że byli torturowani - także ze sprawy elbląskiej. Nawet po śmierci Stalina, nadal byli oni winni
podpalenia hali produkcyjnej, specjalnie przed 22 lipca 1949 roku. Humer i jego koledzy z UB wszystko pięknie „udowodnili” i przedstawili w akcie oskarżenia.

PZPR kierowniczka zwycięstw


Szef bezpieki Radkiewicz z okazji 22 lipca 1954 roku wystosował rozkaz z gratulacjami do UB, MO, Straży Więziennej, KBW, WOP oraz Ormowców. Dziękuje za walkę z wrogiem klasowym. W jej ogniu: „rosła i krzepła służba bezpieczeństwa publicznego. Najlepsi synowie polskiej klasy robotniczej i chłopstwa pracującego szli do szeregów bezpieczeństwa publicznego (…), by utrwalać władzę ludową, bronić zdobytej wolności naszego ludu”.

Nie zabrakło słów o: czujności rewolucyjnej, nieprzejednanej walce z wrogiem imperialistycznym oraz więzi z masami pracującymi, a także o wdzięczności dla Armii Czerwonej. Radkiewicz zakończył wiwatami: na cześć „kierowniczki wszystkich naszych zwycięstw – Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej” i ukochanej ojczyzny.

Rozkaz Radkiewicza szefa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego / Fot. Fot. archiwum IPN z z płyty CD z Księgi Bezprawia pod red. Bogusława Kopki

Imperialistyczne lepsze


Ubecy byli zachwyceni, że za wierną służbę zostali wynagrodzeni przez samego ministra Radkiewicza. Wprawdzie podczas zebrań aktywu ubecy zawsze podkreślali, że wzorem jest najlepszy na świecie system sowiecki i korzystali z sowieckich metod przesłuchań, ale woleli szwajcarskie zegarki i inne imperialistyczne cacka. Ubecy i inni dygnitarze tak jak zwykli Polacy cenili bardziej szwajcarskie lub amerykańskie dobra od sowieckich.

Marek Hłasko w „Pięknych dwudziestoletnich” przytacza argumenty pierwszego sekretarza w rozmowie z leniwym kierowcą. Przekonywał, że jak się nie zmieni, to nie będzie jeździł amerykańskim Willisem, ale sowieckim ZIS. A to było gorsze niż zabranie premii. Koledzy kpiliby z niego cały rok.

Gratulacje od ministra bezpieki


Teraz o konkretnych gustach katów w sprawie elbląskiej. Humer zdecydował się na zegarek Tissot, Markus Kac i Zygmunt Skrzeszewski (ten od nacisków na biegłych) woleli Cymę, Alaborski i Jurkowski – Doxę. Teodor Romanowski widać miał zegarek, bo wołał kupon wełny angielskiej. Mikołaj Orechwa z Departamentu Kadr dostał ekskluzywne wieczne pióro i ołówek. Pewnie tym piórem pisał opinię o Humerze, by w 1956 roku obronić go skutecznie przed aresztowaniem i osądzeniem.

Prezenty były dowodami wdzięczności, jak wynika z rozkazu Radkiewicza 20/54, za „ofiarną pracę dla dobra narodu”. Radkiewicz przygotował też instrukcję dotyczącą nagród. Przede wszystkim należy je wręczać uroczyście do 1 sierpnia, bo to przecież nagrody ministra. Tłumaczy on i przeprasza, że nie zdążył na wszystkich zegarkach wygrawerować napisu: „ W X rocznicę PRL – Radkiewicz, 22.07.54r.” Instruuje także, że grawer można zamówić we własnym zakresie i rachunek wysłać do Komisji Centralnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

ptaszynski
 • ptaszynski
 • 22.07.2012 19:55

czy jest jeszcze ktoś kto cnce powrotu socjalizmu w polsce ?? takie straszenie ze straszaka jest funta kłaków warte bo kto by tego chciał? przecież pierwotnym odruchem ludzi jest chęć bogacenia sie i konsumpcji a to daje tylko dzisiejszy system...jeśli w polsce jest jeszce jakis zwolennik komuchizmu to przyleciał z księżyca i przespał ostatnie 30 lat .... komuchizm był dla biednego niewykształconego ludu jak korea czy kuba obecnie bo nawet chiny to już nie wiadimo co tam jest {chińczycy bardzo otworzyli sie na wiat i wykształcili obywateli}...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Borowczyk
 • Borowczyk
 • 22.07.2012 16:41

Pani Jadwigo, trzeba o tym pisać, bo inaczej znów władza, by utrzymać się u sterów rządów będzie zamykać przeciwników politycznych w więzieniu i karać śmiercią. ...Śnię, czy widzę te słowa? Pani kpi z nas, lub inaczej stara się z nas zrobić nic nie myślących (czyt.idiotów). W jakim zyje pani świecie, o czym pani pisze. Oceny materiału ugruntowała pani tym sformułowaniem. Dalsza wymiana zdań bez sensu bo to nie busz i nie nic nie myślący naród proszę pani.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
 • Roman Kożmiński
 • 22.07.2012 16:39

Póki są demokratyczne wybory - jak Pani pisze ,ale to nie są demokratyczne rządy - ograniczanie dostępu do mediów ,różne decyzje szkodliwe podejmowane przez rząd , w tajemnicy przed opozycją!

Blokowanie prawdziwej informacji ze strony rządu, o faktycznej sytuacji finansowej państwa.

Nie wiadomo również czy do wyborów nie zmienią reguł gry ! To wszystko świadczy że postkomuna trzyma się dzielnie ,a w takiej sytuacji trudno będzie mówić o wyrównaniu krzywd, tym co byli prześladowani i mordowani przez poprzedni system !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zegarki i inne dobra dla ubeków były za torturowanie i zabijanie w majestacie prawa takich patriotów jak gen. Fieldorf. Teraz władza na całe szczęście nie zabija, tylko ogranicza się do zdobywania pieniędzy i wpływów nie zawsze uczciwie(patrz kolejne afery).
Pani Jadwigo, trzeba o tym pisać, bo inaczej znów władza, by utrzymać się u sterów rządów będzie zamykać przeciwników politycznych w więzieniu i karać śmiercią.
Komunizm jeszcze ma się dobrze w Korei i na Kubie. A i w Polsce są jeszcze jego zwolennicy. Na całe szczęście nie mają szans póki są demokratyczne wybory.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 22.07.2012 10:29

nie mozna patrzeć na PRL tylko przez pryzmat ubecji co teraz sie dzieje i jest jednostronne tamtejsze społeczeństwo to nie ub i jakiś tam jeszcze dodatek historia jest znacznie bardziej i skomplikowana i bogata niż to niektórzy widza i opisują... chociażby film polski za ciężkich czasów gomułki wzniósł sie na szcyty sztuki filmowej i nawet zbliżyć sie do tamej polskiej szkoły filmowej do tej pory jest niemożliwe ... ba .. jesteśmy o mile od sztuki kinowej lat 60....i właśnie ....czasy paskudne zalezy jak sie na nie spojrzy...czy tylko przez pryzmat polityki i konsumpcji .. czy też kultury...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Mirek K Wczoraj 20:11
Dzięki za uznanie. Tylko szepnij słówko naczelnemu, aby jakiegoś badziewia nie kupował... Najlepiej niech to będzie Patek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst traktuje o ciekawostce z paskudnych czasów, starannie opracowanej na podstawie dokumentów, ale mnie osobiście kojarzy się z masochistycznym (częstym u dzieci) zdrapywanie strupa, co powoduje nieustanne krwawienie i nie pozwala na zagojenie starej rany.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wesołek
 • wesołek
 • 21.07.2012 21:42

@Mirek K. Kto większym jest idiotą? Ty czy tamci? Ty więcej jak jednego zdania nie potrafisz sklecić a Ci faceci sensownie pisze. Wniosek prosty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek K
 • Mirek K
 • 21.07.2012 21:38

@@@ Wink ,Chorążewicze M. i A. - z was byłby, tylko jeden pożytek ;przerobić na karmę dla psów!

Komentarz został ukrytyrozwiń
wesołek
 • wesołek
 • 21.07.2012 21:36

@Mirek K. Ty powinieneś dostać skierowanie do psychiatryka. Jednego głupca by było mniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.