Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1455 miejsce

Ubezpieczanie floty – drogi obowiązek czy okazja do optymalizacji kosztów w firmie?

  • Źródło: Artykuł sponsorowany
  • Data dodania: 2016-03-21 13:18

Utrzymanie firmowej floty w bardzo dobrym stanie i zapewnienie jej bezpieczeństwa nie jest ani łatwe, ani tanie. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z codzienną eksploatacją oraz z ubezpieczeniem. Czy jednak ta ostatnia kwestia może stać się także okazją do optymalizacji wydatków przedsiębiorstwa?

 / Fot. .Od wielu lat polskie firmy, nie tylko związane z branżą TSL, systematycznie poszerzają i unowocześniają swoją flotę samochodową. Potwierdzają to dane cyklicznie zbierane przez firmę analityczną KPMG na zlecenie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. W roku 2015 przedsiębiorcy zarejestrowali 231,4 tys. nowych samochodów osobowych (o 15% więcej w ujęciu rocznym), 53,2 tys. aut o ładowności do 3,5 t (wzrost o 16,9% r/r), 22,4 tys. ciężarówek (wzrost o 26,6% r/r), 19,1 tys. przyczep i naczep (wzrost o 15,7% r/r), a także 1,7 tys. autobusów (więcej o 18,1% w stosunku do roku 2014). W tym czasie w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych dla firm wzrosło również zainteresowanie polisami AC, co oznacza, że polscy przedsiębiorcy coraz rozważniej wybierają ubezpieczenie dla swoich flot, chcąc zapewnić im jak najlepszą ochronę (źródło: http://www.pzpm.org.pl/Rynek-motoryzacyjny/Roczniki-i-raporty/Raport-kwartalny-KPMG-w-Polsce-i-PZPM-Branza-motoryzacyjna-Edycja-Q1-2016). Czy jednak można wykupić dla firmowych samochodów skuteczną, kompleksową ochronę ubezpieczeniową, która przy okazji nie zrujnuje budżetu, jakim dysponuje fleet manager?

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

W rzeczywistości bardzo wiele różnych czynników wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej traktują klientów instytucjonalnych indywidualnie, co oznacza, że dwie firmy o podobnym profilu działania i o porównywalnej wielkości floty niekoniecznie zapłacą taką samą składkę ubezpieczeniową.

Jednym z czynników, branych przez ubezpieczycieli pod uwagę przy ustalaniu ceny polis, jest wielkość parku samochodowego. Przeważnie oferta ubezpieczenia floty jest kierowana do firm posiadających co najmniej 10 samochodów, chociaż na rynku znaleźć można również oferty dla 5 aut, a nawet dla przedsiębiorców, którzy są właścicielami co najmniej dwóch pojazdów. Najczęściej im więcej aut jest do ubezpieczenia, tym niższą cenę polisy można wynegocjować.

Bardzo duży wpływ na cenę ubezpieczenia ma tzw. szkodowość. W roku 2015 polscy ubezpieczyciele z tytułu odszkodowań z polisy OC wypłacili 5 mld zł, czyli o 16,3% więcej niż w roku 2014 (źródło: piu.org.pl). Jak widać, towarzystwa ubezpieczeniowe muszą przeznaczać coraz większe środki na pokrycie szkód, dlatego nie powinno dziwić, że coraz większą wagę przywiązują do dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia swoich klientów. Oczywiście im mniejszą liczbą szkód i wypłaconych odszkodowań wykaże się dane przedsiębiorstwo, tym niższą składkę zapłaci.

Na cenę polisy dla firmowej floty ma wpływ także zakres ochrony (im szerszy, tym wyższa składka), ale również rodzaj ubezpieczanych pojazdów, ich wiek, profil przedsiębiorstwa oraz to, czy pojazdy będą poruszały się także poza granicami Polski. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają również uwagę na status własności samochodów (leasingowane czy stanowiące własność przedsiębiorcy), a także, czy klient korzysta z usług wyspecjalizowanych firm zajmujących się zarządzaniem flotą.

Jak obniżyć cenę polisy?

Coroczny obowiązek odnowienia ubezpieczenia dla floty może być również doskonałą okazją do optymalizacji wydatków w firmie. Warto sprawdzić, czy można obniżyć dotychczasową składkę, a tym samym zredukować koszty. Oczywiście, nie powinno się to odbywać poprzez zmniejszenie zakresu ochrony, a raczej za sprawą lepszego dostosowania polisy. Od razu należy zauważyć, że przedsiębiorca powinien dobierać ubezpieczenie przede wszystkim do potrzeb, a nie jedynie kierując się ceną. Ubezpieczenie flotowe i jego warunki najczęściej są negocjowane z towarzystwem ubezpieczeniowym i warto to wykorzystać. Oczywiście im więcej samochodów do ubezpieczenia i niższa szkodowość, tym lepsze warunki można wynegocjować.

O ile zakres polisy OC jest regulowany przez ustawę i niewiele można tu zdziałać, o tyle większą elastycznością może się wykazać ubezpieczyciel w przypadku autocasco. Tutaj warto dokładnie przedstawić swoje potrzeby i wziąć pod uwagę różne rozwiązania, żeby wybrać wariant optymalny dla danego przedsiębiorcy. Można także zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia, które pomogą obniżyć cenę AC.

– Na bezpieczeństwie firmowych samochodów nie warto oszczędzać. Podobnie – na ochronie wynikającej z zakresu działania polisy ubezpieczeniowej – podkreśla Simon Marsh, brytyjski specjalista od bezpieczeństwa drogowego. – Niektórzy ubezpieczyciele proponują już nawet w cenie polis montowanie kamer samochodowych, jak na przykład w ofercie na stronie www.fleetscompare.com. Tego rodzaju urządzenia mogą znacznie przyspieszyć proces likwidacji szkody – dodaje Marsh.

Czas likwidacji szkody nie jest wcale bez znaczenia, ponieważ każdy dzień przestoju pojazdu to niekiedy bardzo duże straty dla przedsiębiorcy. To również należy wziąć pod uwagę, szukając oszczędności na polisie ubezpieczeniowej. Czasem korzystniej jest wybrać ofertę renomowanej firmy niż o wiele tańszą, ale ubezpieczyciela bez doświadczenia.

Inne sposoby na obniżenie wysokości składki ubezpieczenia to zdecydowanie się na franszyzę lub udział własny, ale kosztem niższego ewentualnego odszkodowania. Na zniżkę można również liczyć, gdy, obok floty, ubezpieczeniem w tej samej firmie zostanie objęty również pozostały majątek przedsiębiorstwa. W rzeczywistości osoba negocjująca wykupienie polisy dla floty ma wiele różnych możliwości, by wpłynąć na koszt ubezpieczenia, a w konsekwencji zoptymalizować wydatki wiązane z parkiem samochodowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.