Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

147 miejsce

Ubezpieczenia samochodów klasycznych oraz zabytkowych

  • Źródło: Artykuł sponsorowany
  • Data dodania: 2016-02-03 11:54

Posiadanie zabytkowego auta to dla wielu fanów motoryzacji spełnienie marzeń. Zanim jednak wyjedziesz na drogę starym mercedesem czy zabytkowym fordem musisz pomyśleć o ubezpieczeniu swojego wymarzonego pojazdu.

 / Fot. .W Polsce przybywa aut z duszą i historią. Na naszych drogach (choć może lepiej byłoby powiedzieć: w naszych garażach) jest już ok. 50 tysięcy pojazdów, które uznano za zabytkowe, czyli takich które mają przynajmniej 25 lat i od 15 lat nie są już produkowane, a co więcej, aż w 75 procentach składają się z oryginalnych części. Zabytkowe mogą być dziś stare warszawy, syreny, fiaty, ale także sprowadzane pojazdy, które – jeśli mają tzw. „żółte blachy” – nie muszą być przystosowane do polskich przepisów. Pasjonaci starych aut kupują je nie zawsze po to, by nimi jeździć – czasem wystarczy sam fakt posiadania w swojej kolekcji klasycznego wozu, który sam w sobie jest elementem historii motoryzacji.

 / Fot. .Żeby kupić samochód, który może być uznany za zabytkowy, nie trzeba mieć grubego portfela – wystarczy niekiedy nawet kilkaset złotych. Znacznie więcej pasjonat starych samochodów zapłaci za utrzymanie auta, jego renowację czy remont. A co z ubezpieczeniem zabytkowego pojazdu? Okazuje się, że aby ubezpieczyć zabytkowe auto nie wystarczy zadzwonić do jakiegokolwiek ubezpieczyciela z branży motoryzacyjnej, bo nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie ubezpieczenie samochodów zabytkowych.

Gdzie można kupić ubezpieczenie samochodu klasycznego lub zabytkowego?

 / Fot. .Ubezpieczenie OC dla samochodów zabytkowych oferuje jedynie kilka towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Znajdziemy je w ofercie Link 4, PZU czy w Warcie. Pasjonaci kolekcjonerskich, starych pojazdów mogą wykupić ubezpieczenie także w firmach, które specjalizują się w ubezpieczeniach tego typu. Przykładem może być brytyjska firma Lancaster Insurance, której ofertę można znaleźć na stronie lancasterinsurance.co.uk.

Co jest ważne przy ubezpieczeniu zabytkowego auta?

O ile wykupując polisę OC dla większości samochodów patrzymy tylko na cenę (bo sam zakres ubezpieczenia we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych musi być taki sam), o tyle w przypadku samochodów zabytkowych oferta powinna być przygotowana indywidualnie dla klienta i uwzględniać zarówno jego potrzeby, jak i specyfikę samochodu. Warto wiedzieć, że ubezpieczając samochód zabytkowy nie musimy mieć OC wykupionego na cały rok – wystarczy, że będziemy mieć polisę na okres, w którym wyprowadzamy auto z garażu i poruszamy się nim po drogach (np. wybieramy się na zjazd samochodów zabytkowych). Porównując oferty ubezpieczycieli warto w pierwszej chwili zwrócić uwagę na to, czy polisa obejmuje całe 12 miesięcy, czy można liczyć na krótszą ochronę w bardziej atrakcyjnej cenie. Innym wariantem jest ubezpieczenie samochodu tylko na określoną liczbę przejechanych kilometrów.

Ponadto warto też zorientować się, czy ubezpieczenie:

- Obejmuje także auta zmodyfikowane. Kupując polisę dobrze jest poinformować ubezpieczyciela jakie modyfikacje przeprowadzono w ubezpieczanym pojeździe, żeby mieć pewność, że suma, jaką ewentualnie wypłaci ubezpieczyciel w wypadku szkody pokryje wszystkie straty.

- Pokrywa szkody powstałe wtedy, gdy samochód stoi w garażu. W ubezpieczeniu Lancaster Insurance możesz być spokojny o pojazd, który znajduje się poza drogą – nawet wówczas obejmuje go ochrona od pożaru, nieprzewidzianych wypadków losowych czy kradzieży.

- Obejmuje samochody, które wykorzystywane są komercyjnie, na przykład jako auta wypożyczane do ślubu. Tu należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, czy przy wypożyczeniach polisa obejmuje szkody powstałe w wyniku działań klientów, którzy będą prowadzili pożyczony samochód zabytkowy.

- Przewiduje jakąś zniżkę dla kolekcjonerów, którzy jednocześnie ubezpieczają więcej niż jeden zabytkowy pojazd. Przy kilku czy kilkunastu autach w kolekcji zakup ubezpieczenia dla każdego z nich może być sporym problemem, dlatego tak ważne jest, by ubezpieczyciel podszedł indywidualnie do każdego klienta i przygotował mu ofertę, która spełni jego potrzeby.

- Działa wyłącznie na terenie naszego kraju czy może w całej Europie? Zjazdy zabytkowych samochodów odbywają się często daleko poza miejscem zamieszkania kolekcjonera, warto to uwzględnić uzgadniając warunki polisy.

- Przewiduje ustalenie rzeczywistej wartości pojazdu z uwzględnieniem jego zabytkowego charakteru i tak samo będzie wyceniać ewentualne szkody. Nietrudno sobie bowiem wyobrazić, że w kolizji uczestniczył będzie zabytkowy pojazd, który – z uwagi na swój wiek – mógłby być oceniany jako wart zaledwie kilka tysięcy złotych. Tymczasem jego rzeczywista, kolekcjonerska wartość może wynosić kilkadziesiąt tysięcy i taką wartość powinien wziąć pod uwagę ubezpieczyciel.

Przy wybieraniu ubezpieczenia dla zabytkowego samochodu nie bez znaczenia jest także sposób likwidacji szkody i to, czy ubezpieczyciel wymaga dokumentowania kosztów napraw. Posiadacze starych, zabytkowych samochodów często sami pracują przy swoich pojazdach, remontują je i doprowadzają do doskonałego stanu, a więc przedstawienie faktury za naprawę mogłoby być niemożliwe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dokładnie Krystyna, każdy potrzebuje ubezpieczenie dopasowane do własnych potrzeb oraz pojazdu :) Artykuł ciekawe informacje przekazuje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnio się właśnie zastanawiałam nad zakupieniem samochodu zabytkowego. Artykuł wiele przekazał mi informacji dotyczących ubezpieczenia takiego samochodu. Dziękuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry artykuł, teraz będę wiedział przynajmniej, w jaki sposób dobrze ubezpieczyć swój zabytkowy pojazd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najważniejsze jest wybranie dla swojego samochodu i potrzeb odpowiedniego ubezpieczenia. Bez tego nie będzie się miało pewności, iż wszystko jest ok :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.