Facebook Google+ Twitter

Ubezpieczenia w podróży. Jak uniknąć problemów za granicą?

Przed każdym wyjazdem zagranicznym zastanawiamy się, czy jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni w razie nagłego zachorowania, urazu czy nieszczęśliwego wypadku. Co by się stało, gdybyśmy utracili bagaż lub dokumenty? A może warto się ubezpieczyć?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. / Fot. nfz.gov.plZima i wczesna wiosna to okres wzmożonych wyjazdów zagranicznych. Wiele osób, jak co roku, decyduje się na narciarskie przygody w Alpach. Część turystów wybiera bardziej egzotyczne kierunki, aby zapuścić się w dzikie, bezludne rejony lub ponurkować w turkusowym i ciepłym morzu. Aby jednak sielanka nie zakończyła się horrorem warto przed wyjazdem pomyśleć o tym, czy jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni.

Publiczna opieka zdrowotna


Jeśli jedziemy do krajów Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii wówczas, jako osoby przynależące do Narodowego Funduszu Zdrowia, występujemy do NFZ o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Za okazaniem karty przysługuje nam opieka zdrowotna na takich samych zasadach jak obywatelom państwa, w którym przebywamy. Oznacza to, że w przypadku, gdy w danym kraju świadczenia medyczne są częściowo odpłatne, my również poniesiemy koszty udzielonej pomocy.

Dla porównania, we Francji zapłacimy za opiekę medyczną pozaszpitalną pełną kwotę usługi, a dopiero po około 2 miesiącach lokalna kasa chorych zwróci nam 70 proc. wniesionej opłaty. Za pobyt w szpitalu w większości krajów wspólnoty polski turysta zapłaci dzienną stawkę w wysokości ok. 10-15 euro. Należy również liczyć się z koniecznością opłaty za leki oraz za ewentualny transport medyczny. Usługi stomatologiczne z zasady płatne są w całości przez pacjenta.

Trzeba również mieć na uwadze fakt, że w niektórych kurortach turystycznych np. w Austrii lub Hiszpanii lekarze przyjmują pacjentów wyłącznie prywatnie. Za usługi medyczne wnosi się wówczas pełną opłatę, której NFZ nam nie zwróci. Szczegółowe informacje na temat zasad funkcjonowania publicznej opieki zdrowotnej w poszczególnych krajach wspólnoty zamieszczone są na stronie internetowej NFZ pod adresem www.nfz.gov.pl. Istotne jest, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zwalnia turysty z opłat za poszukiwanie lub ratownictwo górskie. Koszty takich akcji są bardzo wysokie i mogłyby poważnie nadszarpnąć domowy budżet. Uzupełnieniem ubezpieczeń NFZ są więc ubezpieczenia podróżne.

Ubezpieczenia turystyczne – czy warto?


Oferta towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie ubezpieczeń turystycznych jest bardzo zróżnicowana. Różni się przede wszystkim zakresem ochrony ubezpieczeniowej, możliwością wykupienia dodatkowych opcji ubezpieczenia, wysokością sum ubezpieczenia i oczywiście ceną. Najbardziej popularne są ubezpieczenia w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz pokrycia kosztów leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego w razie nagłego zachorowania lub urazu.

Klienci mogą również skorzystać z oferty assistance, polegającej na tym, iż w razie konieczności zakład ubezpieczeń może zorganizować i opłacić transport ubezpieczonego do Polski, opłacić koszty pobytu i podróży powrotnej osoby towarzyszącej, a jeśli zajdzie taka potrzeba pokryć koszty organizacji i opłacenia zastępczego kierowcy. Niektóre zakłady ubezpieczeń w ramach umowy dodatkowej pokryją również koszty ratownictwa i poszukiwania ubezpieczonego. Możemy również rozszerzyć zakres umowy i ubezpieczyć swój bagaż, sprzęt narciarski, wykupić dodatkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lub ubezpieczyć ewentualne koszty odwołania uczestnictwa w zagranicznej imprezie turystycznej.

Wszystkie świadczenia ubezpieczeniowe mają ustalony górny limit odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, a więc kwotę, do jakiej firma ubezpieczeniowa pokryje świadczenie. Ponadto, nawet jeśli dane zdarzenie ubezpieczeniowe np. zachorowanie jest objęte ochroną ubezpieczeniową, osoba ubezpieczona musi pokryć we własnym zakresie koszty leczenia do wysokości około 200-400 zł. Po powrocie ubezpieczonego do kraju zakład ubezpieczeń kwotę tę zwraca. Jeżeli cena usługi medycznej przekroczy 200-400 zł, nie musimy się martwić o gotówkę, gdyż firma ubezpieczeniowa uiści należność bezpośrednio na konto placówki udzielającej pomocy.

Wysokość składki ubezpieczenia turystycznego uzależniona jest od wielu czynników m.in. wieku ubezpieczonego, kraju pobytu, liczby dni pobytu, zakresu i sumy ubezpieczenia. Ubezpieczenie na 7 dni, o szerokim zakresie ochrony i wysokiej sumie ubezpieczenia jest wydatkiem rzędu 70-100 zł. Nie jest to wygórowana kwota, biorąc pod uwagę fakt, iż ewentualne koszty spowodowane nieposiadaniem ubezpieczenia byłyby znacznie wyższe.

Zgubna niewiedza


Przed przystąpieniem do ubezpieczenia najważniejsze jest uważne zapoznanie się z wyłączeniami odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Wszystkie przypadki i okoliczności, w których zakład ubezpieczeń nie wypłaci świadczenia zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które agent ubezpieczeniowy zobowiązany jest nam wręczyć przed przystąpieniem do ubezpieczenia.

W zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków najczęstszymi wyłączeniami ochrony ubezpieczeniowej są zdarzenia, w których ubezpieczony był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem narkotyków, wynikające z brania udziału ubezpieczonego w przestępstwach albo bójkach, oraz powstałe na skutek uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Zakład ubezpieczeń nie wypłaci świadczenia z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków, jeśli wypadek powstał w związku z zamieszkami, rozruchami lub działaniami wojennymi. Ubezpieczony będzie musiał pokryć z własnej kieszeni koszty leczenia chorób spowodowanych epidemiami, o których władze kraju przeznaczenia poinformowały w środkach masowego przekazu. Ubezpieczyciel nie sfinansuje również kosztów leczenia dolegliwości będących powikłaniami lub zaostrzeniami chorób przewlekłych, na które ubezpieczony chorował w ciągu 12 lub 24 miesięcy poprzedzających podróż zagraniczną.

W zakresie ubezpieczenia bagażu najczęstszymi wykluczeniami są szkody wyrządzone umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, a także polegające jedynie na uszkodzeniu lub zniszczeniu walizek. Jeżeli szkoda powstała na skutek kradzieży bez włamania lub przy użyciu dorabianych kluczy wtedy świadczenie ubezpieczeniowe nie zostanie wypłacone. Z uwagi na to, że wyłączenia odpowiedzialności towarzystw ubezpieczeniowych są dość liczne, wiele osób ma wątpliwości czy w razie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego otrzyma oczekiwane świadczenie. Obawy są słuszne, bowiem zakład ubezpieczeń, jak każdy przedsiębiorca, dąży do maksymalizacji zysku. Aby jednak wyłączenia odpowiedzialności nie były dla nas zaskoczeniem powinniśmy właściwie wybrać zakres ubezpieczenia.

Jeśli rozważamy wykupienie ubezpieczenia bagażu, a wybieramy się na wyjazd zagraniczny samochodem i nie mamy w zwyczaju zostawiania pojazdu na parkingu strzeżonym, wówczas nie wykupujmy takiej opcji ubezpieczenia, gdyż w razie kradzieży bagażu z samochodu zakład ubezpieczeń nie wypłaci nam ubezpieczenia. Jeżeli podczas wyjazdu turystycznego zamierzamy uprawiać sport, wybierzmy taką ofertę ubezpieczeniową, która umożliwia dokupienie pakietu dodatkowego obejmującego rekreacyjne uprawianie sportów (narciarstwo, snowboard), uprawianie sportów wysokiego ryzyka (np. nurkowanie, spadochroniarstwo, alpinizm, rafting, kite surfing etc.) czy też wyczynowe uprawianie sportu. Gdy wybieramy się do egzotycznego kraju, w którym mogą mieć miejsce akty terroryzmu lub występują epidemie chorób, rozważmy taką ofertę ubezpieczenia, która pozwala na rozszerzenie standardowego ubezpieczenia o te ryzyka. Wybranie właściwej oferty ubezpieczenia, która będzie dostosowana do naszych potrzeb oraz charakteru wyjazdu, pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek.

Jedno ubezpieczenie nie wystarczy


Z jednej strony ubezpieczenia podróżne gwarantują szerszy zakres ochrony niż ubezpieczenia NFZ, gdyż pokrywają koszy ratownictwa i gwarantują pakiety assistance, jednak z drugiej strony mogą wzbudzać poważne zastrzeżenia z powodu zbyt dużej liczby wyłączeń odpowiedzialności. Ubezpieczenia NFZ mają również tę przewagę, że nie występuje limit kosztów usługi. Dlatego też nawet, jeśli zaufamy firmie ubezpieczeniowej i skorzystamy z jej oferty, powinniśmy również w podróż zagraniczną zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, gdyż jak głosi przysłowie ”strzeżonego Pan Bóg strzeże”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ubezpieczenie w podróży warto traktować, jak wykupienie biletu - jest niezbędne. Warto szczególnie mieć ubezpieczenie, jadąc na narty i to nie tylko ubezpieczenie za szkody na sobie (koszty leczenia, nieszczęśliwe wypadki), ale także OC (odpowiedzialność cywilna za szkody na osobach trzecich i ich rzeczach); na przykład w Alpach zdarza się, że słysząc polską mowę "tubylcy" - Włosi Niemcy, Austriacy - "podkładają" się na stoku, próbując wyłudzić sporą kasę od danego delikwenta, ale gdy tylko usłyszą, że ma on ubezpieczenie OC, nagle gdzieś znikają... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.