Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

514 miejsce

Ubezpieczenie smartfona oraz innych gadżetów

  • Źródło: Artykuł sponsorowany
  • Data dodania: 2016-02-03 12:37

Smartfony, tablety oraz inne gadżety elektroniczne to urządzenia coraz bardziej zaawansowane technicznie. W parze z bogactwem funkcji rośnie ich cena, ale nie zawsze trwałość. Dodatkowo ich niewielki rozmiar oraz mobilne zastosowanie sprawiają, że łatwo je uszkodzić lub zgubić. Im droższy gadżet, tym większa szansa na jego utratę wskutek kradzieży. Czy można się przed tym wszystkim ochronić?

 / Fot. .Jak pokazuje najnowsza edycja badania „Polska jest MOBI”, blisko dwie trzecie Polaków w wieku powyżej 15 lat ma na wyposażeniu smartfon. To ponad 20 mln osób. Natomiast już jedna piąta osób w tej grupie wiekowej posiada tablet, przy czym liczba jednych i drugich stale wzrasta. Jednocześnie urządzenia te oferują nam coraz szersza paletę funkcji i zastosowań. Za pomocą smartfona nie tylko przeprowadzimy rozmowę, ale zapłacimy zbliżeniowo za parking, wypłacimy gotówkę z bankomatu, zlecimy przelew. Możliwości użytkowania niektórych urządzeń mobilnych wykraczają poza zastosowania oferowane przez komputery stacjonarne oraz laptopy.

Brak ubezpieczenia: weterani na wyposażeniu

Stan zdrowia oraz stopień obrażeń wśród smartfonów i tabletów na amerykańskim rynku niedawno zbadała firma ZAGG. Respondentami byli posiadacze tych urządzeń w grupie wiekowej powyżej 18 lat. Okazało się, że blisko 50 proc. ankietowanych ma uszkodzony sprzęt. Najczęstsze zniszczenia? Rysa na obudowie lub ekranie (22 i 19 proc.) oraz stłuczony ekran (5 proc.). Niemal połowa respondentów wskazała, że mimo uszkodzeń nadal używa telefonów i tabletów. Jedna trzecia zadeklarowała, że zdecydowała się na zakup nowego urządzenia. Pozostali posiadacze sprzętu po przejściach starali się go serwisować lub naprawić samodzielnie.

Jeżeli chodzi o powody usterek, to 32 proc. posiadaczy tabletów upuściło je na podłogę. Jeszcze częściej ankietowym z ręki wypadał smartfon – 38 proc. Kolejnymi przyczynami okazały się: ingerencja dzieci, nieplanowana kąpiel lub zamoczenie, zużycie, a nawet upadek do muszli klozetowej. Natomiast odpowiednio 7 proc. w przypadku posiadaczy tabletów, a 3 proc. w przypadku właścicieli smartfonów w ogóle nie pamięta, jak doszło do uszkodzenia.

Mniej oczywistych przyczyn jest więcej. Delikatne sprzęty źle reagują na temperaturę i łatwo je uszkodzić wskutek przegrzania. Wystarczy latem pozostawić telefon w rozgrzanym wnętrzu, na przykład w samochodzie, a może to skutkować trwałym uszkodzeniem zarówno elementów zewnętrznych, jak i podzespołów znajdujących się pod obudową. Podobnie w przypadku stosowania zamiennika oryginalnej ładowarki lub baterii, które zalewają rynek – wygrywają konkurencyjną ceną, ale zazwyczaj są kiepskiej jakości i mają duży wpływ na zmniejszenie żywotności urządzenia.

Kto i co nam ubezpieczy?

Jeżeli mamy wykupiony abonament telefoniczny, pierwszym podmiotem, które może nam zaoferować dodatkową ochronę, jest operator. Ubezpieczenia proponowane przez niemal wszystkich operatorów chronią jednak głównie przed uszkodzeniami obudowy, ekranu oraz zniszczeniami powstałymi na skutek zalania czy zawilgocenia. Tak skonstruowana oferta zawierana jest na czas określony, przeważnie wynoszący od miesiąca do dwóch lat, w zależności od posiadanej umowy abonenckiej lub wybranej konfiguracji polisy. Ubezpieczenie ma zapewnić posiadaczowi urządzenia wymianę na nowe lub pokrycie kosztów naprawy. Jednak będzie to rekompensata tylko do pewnej kwoty, która jest niższa od wartości sprzętu. Innym ograniczeniem jest to, że naprawa lub wymiana nie będą przysługiwały, jeśli okaże się, że urządzenie uległo uszkodzeniu z naszej winy (na przykład upuściliśmy je na podłogę).

Co z ryzykiem kradzieży? Operator jest również w stanie zapewnić nam przed tym ochronę. W takich przypadkach możemy liczyć na uzyskanie nowego telefonu podobnej klasy lub ceny, jeżeli identyczny model nie jest już dostępny na rynku. Ubezpieczenie nie obejmuje jednak sytuacji zgubienia telefonu. Często ubezpieczyciel będzie od nas wymagał protokołu, który możemy uzyskać, zgłaszając kradzież na policję. Jednak i w tym przypadku w ofercie poszczególnych ubezpieczycieli znajdziemy dosyć istotne wyłączenia. Przykładowo oferta Orange wyodrębnia kradzież z użyciem przemocy lub groźby użycia przemocy w celu przywłaszczenia naszego urządzenia. Za najbardziej powszechną kradzież kieszonkową trzeba dopłacić w ramach najdroższego wariantu premium.

W ofercie Plusa ryzyko kradzieży zostały uwzględnione wyłącznie w najdroższym wariancie pakietu, który obejmie swoim zakresem szybką naprawę w czasie gwarancji producenta (od I wariantu), naprawę pozagwarancyjną (od II wariantu), ryzyko uszkodzenia, zniszczenia oraz zalania (od III wariantu).

Co z ochroną danych?

Przecież to właśnie ryzyko kradzieży kieszonkowej jest najbardziej powszechnym. Jednocześnie ważna z punktu widzenia właściciela telefonu jest ochrona danych, które przechowujemy w pamięci oraz na karcie SIM, czy też utrata środków w wyniku wykonywania przez złodzieja drogich połączeń. Są na rynku oferty ubezpieczeń, które uwzględniają również tę grupę ryzyk, z reguły pomijaną w standardowych ofertach. Przykładem jest Mobile Phone Insurance, który obok podstawowych ryzyk związanych z uszkodzeniem mechanicznym z przyczyn losowych, zalaniem czy awarią lub zużyciem urządzenia oferuje też ochronę przed nieuprawnionym wykorzystaniem naszych danych wskutek kradzieży lub zagubienia telefonu, a także ich utratą. Ciekawym narzędziem jest bezpłatne przekazanie użytkownikowi do dyspozycji magazynu danych o pojemności 25 GB, na którym można bezpłatnie przechowywać kopie dokumentów, zdjęć, filmów, co eliminuje ryzyko ich ewentualnej utraty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawy artykuł, zainteresował mnie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kupowałam ostatnio drogi aparat fotograficzny i zdecydowałam się na dokupienie ubezpieczenia, które uchroniło by mnie przed znaczącą dla mnie stratą. Jest naprawdę warto :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.