Facebook Google+ Twitter

Ubój rytualny dozwolony dla potrzeb religijnych czy nie? Michał Boni pyta Rządowe Centrum Legislacji

W związku z ostrą reakcją środowisk żydowskich i muzułmańskich, minister Michał Boni wystąpił do Rządowego Centrum Legislacji o pilną interpretację, czy po odrzuceniu ustawy o uboju rytualnym możliwy jest ubój dla potrzeb mniejszości wyznaniowych w Polsce. - Sprawa jest pilna i decyzja będzie możliwie szybko. Nie potrafimy jednak podać konkretnego terminu ogłoszenia decyzji - informuje W24 Rządowe Centrum Legislacji.

 / Fot. PAPŻydzi surowo o decyzji Sejmu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela w specjalnym oświadczeniu ostro krytykuje odrzucenie przez polski parlament ustawy ws. uboju rytualnego. Oświadczeniu placówki wtórują liczne izraelskie media, które podkreślają, iż piątkowa decyzja Sejmu to jawny zamach na religijną tradycję Izraela.

Oburzony zachowaniem strony izraelskiej jest Minister Rolnictwa - Marek Sawicki, który podkreśla, iż strona żydowska oraz muzułmańska nie były aktywne wówczas, kiedy parlamentarzyści toczyli dyskusję na temat projektu. Minister wspomina, iż debata była związana tylko i wyłącznie z ekonomicznym aspektem sprawy. Posłowie dyskutowali m.in. o możliwościach eksportu oraz cierpieniu zwierząt. Według Sawickiego kwestie religijne nie były w ogóle brane pod uwagę.

- Nikt nie został zaproszony do żadnych konsultacji merytorycznych. Odbyło się to poza nami - komentuje dla W24 sprawę Joanna Korzeniewska z Biura Komunikacji Społecznej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Piotr Kadlčik - Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz Symcha Keller – Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP mówią w oficjalnym oświadczeniu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, iż mimo nieotrzymania przez rząd propozycji poprawki do ustawy dotyczącej uboju rytualnego, są w gotowi w każdej chwili podjąć rozmowy dotyczące przywrócenia prawa, które umożliwiłoby gminom żydowskim realizację ich obowiązku dbania o potrzeby religijne swoich członków także w zakresie zaopatrzenia w koszerne mięso.

Mufti RP krytykuje działania rządu

Równie zdecydowanie wypowiada się przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP - mufti Tomasz Stankiewicz. "Zakaz uboju rytualnego skutkuje ograniczeniami w życiu i praktyce dnia codziennego społeczności muzułmańskiej, uniemożliwia obchodzenie głównego święta muzułmańskiego Kurban Bajram, którego warunkiem sine qua non jest złożenie zwierzęcia i rozdzielenie mięsa ofiarnego wśród wiernych" pisze w oficjalnym oświadczeniu Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP Mufti Tomasz Stankiewicz.

Mufti RP podkreśla, iż argument, że ubój rytualny jest zbrodnią i czymś obcym dla kultury i obyczajów polskich, jest świadectwem zaściankowych poglądów i nieznajomości polskiej historii.

Mimo licznych prób telefonicznych, nie udało nam się skontaktować z muftim Tomaszem Stankiewiczem.

Ustawa dot. gmin żydowskich z 1997 r. rozwiązaniem problemu?

Na antenie TVN24 poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Ryszard Kalisz podkreśla, iż mniejszość żydowska nie ma powodów do protestów po odrzuceniu przez Sejm rządowego projektu dopuszczającego ubój rytualny. Polityk wyjaśnia, iż ustawa z lutego 1997 r. o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP, uchwalona po konsultacjach ze środowiskami mniejszości żydowskiej, w art. 9 dopuszcza - ze względu na kult wiary ubój rytualny.

Kalisz zaznacza jednak, iż przepis art. 9 jest wciąż mało przejrzysty, ale wychodzi z niego norma, która wykłada na podstawie konstytucji, czyli wolności wyznania i swobód obywatelskich. Należy jednak zaznaczyć, że ubój rytualny kategorycznie nie może być przeprowadzany w celach ekonomicznych, takie mięso nie może być np. sprzedawane ani eksportowane za granicę.

Warto również dodać, iż pełny zakaz uboju rytualnego obowiązuje w Szwecji i na Łotwie.

Minister Boni interweniuje w Rządowym Centrum Legislacji

Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wystąpił wczoraj wieczorem do Rządowego Centrum Legislacji o pilną interpretację prawną, czy po odrzuceniu w Sejmie projektu ws. uboju rytualnego możliwy jest ubój dla potrzeb mniejszości wyznaniowych w Polsce. Polityk spotkał się w sprawie z naczelnym rabinem Polski i rozmawiał z muftim RP.

Według komunikatu resortu minister Boni zaznacza, iż w jego ocenie że w jego ocenie art. 9 ust. 2 ustawy o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej, który mówi, że w celu realizacji prawa do sprawowania obrzędów i czynności rytualnych związanych z kultem religijnym, gminy żydowskie dbają o zaopatrzenie w koszerną żywność, o stołówki i łaźnie rytualne oraz o ubój rytualny - na bazie obowiązujących przepisów prawa dopuszcza możliwość uboju rytualnego w celu zaspokojenia własnych religijnych potrzeb gminy wyznaniowej żydowskiej.

- Sprawa jest pilna i decyzja będzie możliwie szybko. Nie potrafimy jednak podać konkretnego terminu ogłoszenia decyzji - komentuje specjalnie dla W24 Rządowe Centrum Legislacji.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zakaz uboju rytualnego nie zabrania jedzenia mięsa koszernego. Jakoś w Szwecji Żydzi dają sobie radę więc i tu by nie było problemu. Niestety polski rząd ugina się pod presją Izraela. Widać wpływy niektórych nacji są w Polsce bardzo silne. Szkoda że polski rząd nie zabiera głosu w sprawie Palestyny i tamtejszych zbrodni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

ubój rytualny dla potrzeb polskich gmin? jak najbardziej. Ale czy mamy zostać ubojnią dla świata islamu? Zastanawiałbym się. W pierwszym przypadku przemawia pierwszeństwo wolności religijnej (definicje...). W drugim aspekt komercyjny, który jest relatywny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.