Facebook Google+ Twitter

Uchwała upamiętniająca płk. Ryszarda Kuklińskiego przyjęta. Było burzliwie!

W 10-lecie śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego posłowie większością głosów uznali postawę pułkownika za przejaw patriotyzmu. Przyjęciu uchwały towarzyszyła burzliwa dyskusja.

 / Fot. Piotrus, GNUZa uchwałą, której projekt przygotowali posłowie Solidarnej Polski, głosowało 333 posłów, przeciw było 53, a 24 wstrzymało się od głosu. W uchwale podkreślono, że płk Kukliński był wielkim patriotą, który dobrze zasłużył się Rzeczypospolitej Polskiej - podaje wprost.pl.

W 10. rocznicę śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego Sejm RP wyraża najwyższe uznanie dla jego działań. Poświęcenie pułkownika przysłużyło się obaleniu w Polsce komunizmu i utrzymaniu światowego pokoju zagrożonego ofensywnymi planami militarnymi Związku Radzieckiego. Kierując się dobrem Polski i Polaków, nie zważając na niebezpieczeństwa, Kukliński odważnie przeciwstawił się komunistycznemu reżimowi, stając w jednym szeregu z bohaterami walk o polską niepodległość - głosi uchwała.

W głosowaniu poprzedzonym burzliwą dyskusją Jan Dziedziczak (PiS) podkreślił, że z radością przyjmuje projekt uchwały upamiętniającej pierwszego polskiego oficera w NATO, który stając wobec pytania, czy służyć sowieckim okupantom z Układu Warszawskiego, czy narodowi polskiemu, wybrał służbę narodowi polskiemu. Tej oceny nie podzielił Tadeusz Iwiński (SLD), zaznaczając, że równie liczni Polacy uważają płk. Kuklińskiego za bohatera, co uznają go za zdrajcę. Podkreślił też, że żadne parlamenty nie honorują uchwałami agentów czy szpiegów. Leszek Miller (SLD) przypomniał, że uczestniczył w procesie całkowitej rehabilitacji płk. Kuklińskiego i wyraził przekonanie, że byłby on dzisiaj zawstydzony tym, jakich ma obrońców. W jego mniemaniu ta uchwała nadaje się tylko do kosza. Patryk Jaki (SP) uznał upamiętnienie postaci płk. Kuklińskiego za częścią długu spłacanego mu przez Rzeczpospolitą. Zapytał też ministra obrony narodowej, czy w imię sprawiedliwości dziejowej zwróciłby się dzisiaj o to, by zdegradować gen. Jaruzelskiego jako zdrajcę, a awansować płk. Kuklińskiego.

Armand Ryfiński (TR) podkreślił, że postać Kuklińskiego nie jest jednoznaczna i jej ocenę należy pozostawić historykom, którzy będa mogli to rozstrzygnąć po odtajnieniu archiwów. Zbigniew Girzyński (PiS), zwracając się do Millera, oświadczył, że jego środowisko polityczne jest ostatnim, które ma prawo mówić w imieniu płk. Kuklińskiego. Reprezentujecie tę opcję polityczną, która płk. Kuklińskiego skazała na śmierć. Czy to wam się dzisiaj podoba, czy nie, ale premier Kaczyński, premier Tusk reprezentują tę część sceny politycznej, dzięki której mamy dzisiaj wolną Polskę - oznajmił. Tadeusz Iwiński (SLD) ripostował: Czy wam się to podoba, czy nie, mówię do kolegów z prawej strony, bez gen. Jaruzelskiego i reformistycznych członków PZPR nie byłoby Okrągłego Stołu. Po tych słowach marszałek Sejmu Ewa Kopacz zarządziła przerwę, po której ostatecznie przyjęto uchwałę.

Płk Ryszard Kukliński, będąc oficerem Ludowego Wojska Polskiego podjął w 1971 r. współpracę z CIA. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazując im plany tej operacji i inne tajemnice Układu Warszawskiego. W 1981 r. Kukliński został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. PRL-owski sąd wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Rzeczywiście należy uczyć od przedszkola o człowieku, który przeciwstawił się zbrodniarzom komunistycznym utożsamianym w swym okrucieństwie ze zbrodniarzami SS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, zmieniłbym "narodu polskiego" na "Narodu Polskiego". Jakoś nie dziwią wyniki głosowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byli komuniści a teraz ....." lewica demokratyczna " ciągle tkwi w PRL- u .
Kukliński wykazał się niebywałą odwagą współpracując z CIA dla dobra Polski .Ludowe Wojsko Polskie miało dowództwo w Moskwie.
Oponenci uchwały , tęskno wam za " ruską łapą ? "
Spytam jeszcze , czy ktoś z polskich obywateli ucierpiał z powodu
działań pułkownika Kuklińskiego ?
NIE . Ego byłych komunistów ucierpiało ? Trudno .
System narzucony i znienawidzony .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.