Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12972 miejsce

Ucieczka z czarnej dziury jest możliwa? Tak twierdzi Stephen Hawking

Stephen Hawking twierdzi, że istnieje możliwość ucieczki z czarnej dziury. Podczas konferencji w Sztokholmie wybitny fizyk powiedział, że czarne dziury mogą być czymś w rodzaju wrót do innych wszechświatów.

Kadr z filmu Interstellar / Fot. materiały prasowe"Jeśli czujesz, że znajdujesz się w czarnej dziurze, nie poddawaj się" - mówił Stephen Hawking podczas konferencji w Sztokholmie. Zdaniem fizyka informacja, która "wpada" do czarnej dziury nie ulega zniszczeniu. Miałaby ona być przechowywana w horyzoncie zdarzeń.

Zacznijmy jednak od początku. Czarne dziury powstają w wyniku zapadania się jądra masywnych i zimnych gwiazd do jak najmniejszej objętości. Nie można zaobserwować, co dzieje się w ich wnętrzu, ponieważ nie przepuszczają światła. Zaobserwować je można w sytuacji, gdy występują w układzie podwójnym z gwiazdą. Wówczas można "zobaczyć" jak pole grawitacyjne czarnej dziury pochłania materię sąsiedniego obiektu.

Horyzont zdarzeń z kolei to obszar, który według fizyków stanowi granicę po przekroczeniu której nie ma powrotu. Właśnie za horyzontem zdarzeń, według części teorii, ma następować całkowita anihilacja informacji.

"Czarne dziury nie są tak czarne, jak się je maluje. Nie są wiecznymi więzieniami, jak myśleliśmy w przeszłości" - twierdzi Stephen Hawking. Rzeczy mogą się wydostać z czarnej dziury i możliwe, że trafiają do innego wszechświata" - powiedział fizyk, cytowany przez New Scientist.

Czytaj także: Sonda Cassini przysłała na Ziemię zdjęcia księżyca Saturna. Zobacz, jak wygląda Dione (zdjęcia)


Stephen Hawking zmaga się z tajemnicą czarnych dziur od lat. Fizyk ogłosił w 2014 r., że czarne dziury nie istnieją. Przynajmniej w formie, jaką sobie wyobrażamy. Już wtedy naukowiec mówił o "horyzoncie pozornym", który umożliwia ucieczkę ze studni grawitacyjnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Może inne wrota, ale robi się ciekawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.