Facebook Google+ Twitter

Uciekające pieniądze

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-25 07:21

Dziesiątki milionów złotych zniknęło ze spółek tworzących "trójkąt Buchacza" - pisze "Rzeczpospolita". Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, na który powołuje się dziennik, resort skarbu odzyskał nad spółkami kontrolę, ale ciągle nie pilnuje ich majątku.

Jak przypomina gazeta, "trójkąt Buchacza" to jedna z największych afer III RP. W latach 1994-1995, w wyniku działalności związanych z PSL ministrów, między innymi w rządzie Waldemara Pawlaka, Skarb Państwa utracił kontrolę nad majątkiem, którego wartość szacowało się wtedy na 545 milionów złotych.

Szefowie spółek "trójkąta" fatalnie inwestowali, ryzykownie grali na giełdzie, fundowali drogie prezenty kontrahentom. Firmy traciły pieniądze, ale prezesi otrzymywali wysokie pensje - pisze "Rzeczpospolita".
Mimo że, w 2002 roku za rządów Leszka Millera, państwo odzyskało kontrolę nad spółkami, to - jak podkreśla gazeta - majątek nadal był marnotrawiony pod okiem kolejnych ministrów skarbu. Jak wynika z raportu NIK, dziś jest wart zaledwie 208 milionów złotych - pisze dziennik.

Najwyższa Izba Kontroli szykuje doniesienie do prokuratury, które dotyczy niegospodarności i działania na szkodę spółki. NIK wnioskuje także do ministra Skarbu Państwa, by podjął skuteczne działania i doprowadził do likwidacji spółek. Rzecznik Ministerstwa Skarbu Maciej Wiewiór powiedział "Rzeczpospolitej", że ministerstwo na razie nie komentuje raportu NIK.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.