Facebook Google+ Twitter

Ucz się za pomocą myszki

Idziesz z duchem czasu i nie możesz żyć bez Internetu? Chcesz uczuć się w dowolnym miejscu i czasie? Zdałeś maturę i zastanawiasz się na wyborem studiów? Jeśli tak, wybierz e-learning i studiuj w sieci.

Nauczanie na odległośćW błędzie jest ten, kto myśli, że nauka na odległość to wymysł XXI w. Początki edukacji zdalnej w Polsce sięgają bowiem już roku 1776. Chodzi oczywiście o proces nauczania poprzez korespondencję. Jest to rodzaj nauki asynchronicznej, czyli takiej, gdzie nauczyciel i uczeń nie kontaktują się w tym samym miejscu i czasie. Taką formę nauki możemy obserwować zresztą do dziś.
Drugim etapem nauki asynchronicznej były radiowe i telewizyjne audycje edukacyjne.
Później komputerowe programy edukacyjne i wideokonferencje. I wreszcie kształcenie przez internet. Zaczynając od wideokonferencji wchodzimy w świat nauki synchronicznej. Umożliwiającej, zarówno nauczycielom jak i uczniom, kontaktować się ze sobą w tym samym czasie mimo przebywania w różnych miejscach. Najnowocześniejszym typem nauki na odległość jest e-learning.

E-learning czyli co?


Ucz się za pomocą myszki / Fot. fot. A. AntosiewiczCzyli technika szkolenia wykorzystująca wszelkie dostępne media elektroniczne, w tym internet, intranet, extranet, przekazy satelitarne, taśmy audio/wideo, telewizję interaktywną oraz CD-ROMy. Brzmi groźnie? Możliwe, ale to tylko proces niestacjonarnego nauczania za pomocą nowoczesnych technologii informatycznych.

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje kształcenia e-learning:
1. samokształcenie, charakteryzujące się całkowitym brakiem kontaktu studenta z prowadzącym;
2. nauczanie asynchroniczne - studenci i prowadzący nie muszą jednocześnie być w tym samym miejscu i czasie w procesie edukacyjnym;
3. nauczanie synchroniczne - studenci i prowadzący muszą być w tym samym czasie
- jeden do wielu - zajęcia dla słuchaczy znajdujących się w różnych miejscach;
- jeden do jeden - zajęcia dla grupy osób zgromadzonych w jednym miejscu przez nauczyciela znajdującego się w innym miejscu;
4. nauczanie mieszane (ang. blended learning) - rozwiązania e-learning wspierają proces kształcenia prowadzony w sposób tradycyjny.

Wirtualne studia


Pierwsze kursy e-learningowe w Polsce zaczęto realizować już w połowie lat 90. XX wieku. Najaktywniejszą formą takiej nauki do tej pory były głównie kursy językowe. Dużą popularnością cieszą się też szkolenia związanie z obsługą komputera, biznesem, psychologią.

W szkołach, e-learning nie jest jeszcze popularny, ale coraz częściej zaczynają z niego korzystać studenci. Nie tylko zapisują się na takie kursy, ale także aktywnie uczestniczą w ich tworzeniu, w ramach prowadzonych na uczelniach seminariów lub realizowanych projektów badawczych. Dobra uczelnia musi posiadać wirtualny dziekanat, bibliotekę, swobodny dostęp do materiałów 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Największy projekt e-larningowy w naszym kraju to Polski Uniwersytet Wirtualny (PUW) w Łodzi.

Aby zapisać się na takie studia trzeba, podobnie jak w przypadku studiów tradycyjnych, wysłać komplet potrzebnych dokumentów. W niektórych uczelniach kandydatów ponadto weryfikuje komisja rekrutacyjna. Na ogół studia wirtualne są płatne - ok. 500 zł wpisowego i 1500 zł za semestr. Mniej kosztowne są natomiast internetowe kursy. Na takich zajęciach oceniana jest głównie aktywność na czacie i forum dyskusyjnym. Każdy semestr kończy się sesją, która w przeciwieństwie do zajęć odbywa się w sposób tradycyjny, oko w oko z wykładowcą. O tym, że wirtualne studia traktowane są poważnie świadczy fakt, że po pomyślnym ukończeniu nauki, student otrzymuje rzeczywisty, „namacalny” dyplom.

Taka forma studiowania jest szczególnie atrakcyjna dla studentów stacjonarnych jako uzupełnienie tradycyjnych zajęć, dla osób pracujących, wychowujących dzieci, mieszkających daleko od uczelni, niepełnosprawnych.

E-studia są idealne dla osób samodzielnych, dojrzałych i wiedzących co chcą osiągnąć. Wymagają od studentów samodyscypliny. Bo co będzie jeśli siedząc w domowym zaciszu, w bardzo wygodnym fotelu, zamiast udzielać się na forum dyskusyjnym zaczniesz plotkować na czacie z koleżanką?
Nie tylko PUW w swojej ofercie e-learning. Taką formę nauki proponuje 20 uczelni w Polsce, m.in. Polsko - Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych i Szkoła Główna Handlowa.

Choć polski rynek e-learningu jest młody i rozwija się bardzo powoli, to już dziś w katalogu internetowych zajęć można znaleźć m.in. kursy malarstwa czy naukę tańca online.
Więc kto wie, może za kilka, kilkanaście lat już w ogóle nie będzie trzeba chodzić do szkół i uczelni, a szkolna ławka, zeszyt i długopis całkowicie odejdą do lamusa.

Interesujesz się wirtualnymi studiami? Kliknij PUW.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach online lub poczytać o e-learningu odwiedź strony szkolenia, e-learning

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zapraszam do pierwszego w 2010 roku wywiadu z Prezesem Young Digital Planet Waldemarem Kucharskim - O PRZYSZŁOŚCI ELEARNINGU, rozdźwięku między "językiem szkoły" a "językiem młodzieży" i dlaczego potrzebna jest reforma edukacji... http://biznesnafali.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=164:waldemar-kucharski-prezes-young-digital-planet&catid=7:na-dywaniku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.