Facebook Google+ Twitter

Uczelnie będą monitorować kariery absolwentów

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje wprowadzić na uczelniach system śledzenia losów zawodowych absolwentów.

 / Fot. Mariusz Michalak Badania dla uczelni będą obowiązkowe. Szkoły wyższe mają sprawdzać, gdzie ich studenci znaleźli pracę i po jakim czasie od uzyskania dyplomu udało im się znaleźć zajęcie. Jak informuje Gazeta Prawna, obowiązek ten będzie wynikał z nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, która w tym miesiącu trafi do Sejmu.

Jak twierdzi Wiktor Wojciechowski z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju, taki monitoring pozwoli odpowiednio dostosować ofertę uczelni. Wyniki też mogą być pomocne maturzystom podczas podejmowania decyzji o wyborze kierunku studiów.

Średni czas pomiędzy ukończeniem studiów, a podjęciem pracy w Polsce wynosi dwa lata. W UE to tylko trzy miesiące. Z badań wynika, że absolwenci nie są dostatecznie dobrze przygotowani i nie posiadają wszystkich umiejętności, jakich oczekuje od nich pracodawca.

– Projekt ma duże szanse powodzenia, pod warunkiem jednak, że szkoły wyższe będą prowadzić badania systematycznie, a system nie będzie fikcją – zaznacza Wiktor Wojciechowski.

Dla uczelni system jest obowiązkowy, dla absolwentów nie. Oznaczać to może, że uczelnie mogą mieć trudności ze zbieraniem informacji.

Taki system funkcjonuje już w kliku krajach europejskich. System dobrze sprawdza się w Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.