Facebook Google+ Twitter

Uczelnie pobierają nielegalne opłaty

Egzekwują "należność" za egzaminy poprawkowe i dyplomowe. Zgodnie z nową ustawą o szkolnictwie wyższym, takie praktyki są nielegalne. Część uczelni się z tego wycofuje, ale są i takie, które się bronią i wyciągają ciężkie działa w postaci prawników.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:W-classroom.jpg / Fot. Canadian2006/CC 3.0O sprawie poinformował warszawski dziennik "Metro". Donosi, że co najmniej 21 uczelni nie dostosowało się do przepisów obowiązujących od 1 stycznia tego roku. Mówią one, że student nie płaci za egzamin poprawkowy, warunkowy i obronę dyplomu, wpisanie na kolejny semestr studiów i wydanie duplikatu dyplomu.
Niektóre uczelnie, jak na przykład Szkoła Wyższa Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie czy "Łazarski", zrezygnowały z pobierania opłat. W tej pierwszej, za podejście do egzaminu dyplomowego, trzeba było uiścić 400 zł.

Najczęściej uczelnie, powołując się na przepisy przejściowe, dzielą studentów na tych, którzy przyszli przed nowelizacją (oni muszą płacić) i tych „po”, którzy płacić nie muszą. O słuszności takiego rozwiązania przekonane są władze Pomorskiej Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Gdyni, Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie oraz Grupa Wyższych Szkół Bankowych.

Niektóre uczelnie tak bardzo nie chcą się dostosować do nowych przepisów, że wynajmują międzynarodowe kancelarie prawne. Tak zrobiła Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Departament nadzoru Ministerstwa Nauki zapewnia, że do uczelni wysłał listy z prośbą o wyjaśnienia, ale jak na razie odzewu brak. "Czekamy na stanowisko władz uczelni" - powiedziała dziennikowi "Metro" Barbara Wierzbicka z MNiSW.

Czy uczelnie, które nie zaprzestaną pobierania nielegalnych opłat będą bojkotowane przez potencjalnych studentów?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A ja spotkałem się z przykładem oblewania studentów w celu nabijania kasy. I tak źle i tak niedobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.