Facebook Google+ Twitter

Uczelnie prywatne kształcą solidnie?

Ostatnio w mediach trwa powszechna nagonka na uczelnie prywatne. Mówi i pisze się o tym, że student uczelni prywatnej jest studentem gorszej kategorii. Z powodu kilku rzeczywiście słabych szkół niepublicznych oczernia się całą resztę.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Jacek Bednarczyk/PAPOstatnio w mediach było głośno o aferze w Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi.
Wykryto nieprawidłowości w działaniu. Uczelnia nie dopilnowała tego, że w punktach rekrutacyjnych nielegalnie odbywają się zajęcia. Pojawiły się pytania, czy należy uczelnię zamknąć, a dyplomy na niej zdobyte unieważnić. W całym zamieszaniu cierpią najbardziej niewinni studenci. Afera jest też kolejnym pretekstem, aby utwierdzić społeczeństwo w powszechnie panującej opinii, że uczelnie prywatne to "lipa".

W internecie pełno jest artykułów na temat tego, że uczelnie prywatne to dno, opisuje się, że na uczelni niepublicznej łatwiej o dobre stopnie. Na tym podobno "niesprawiedliwym rozdawaniu ocen" rzekomo tracą licencjaci uczelni państwowych, którzy mają słabszą pozycję w ubieganiu się o studia magisterskie na innej uczelni państwowej.

Na portalu dlastudenta.pl znajdują się też artykuły broniące studentów uczelni prywatnych. Można tam przeczytać, ze studenci uczelni niepublicznych nie są stereotypowymi snobami, którzy kupują sobie wykształcenie za pieniądze rodziców, ale są to osoby, które nieraz po zajęciach "pędzą" do pracy zarobić pieniądze na czesne albo pracują w czasie wakacji.

Nie od dziś wiadomo, że na uczelniach prywatnych wykładają ci sami wykładowcy, co i na uczelniach państwowych. Istnieje opinia, że wykładowcy tych pierwszych częściej są skłonni do pomocy i lepiej traktują studentów. Wyraz "lepiej" niekiedy utożsamiany jest z wyrazem "łagodniej", co w wielu przypadkach nie jest prawdą.

Zapytaliśmy jednego ze studentów prywatnej uczelni o opinię na temat poziomu nauczania. - Nie próbowałem dostać się na inny kierunek studiów. Chciałem studiować automatykę i robotykę. Kierunek do łatwych nie należy, a uczelnia prywatna, na której studiuję, nie daje żadnych ulg dlatego, że się płaci. Trzeba się uczyć systematycznie, kolokwia zdarzają się co tydzień. Tu nieraz każdy semestr to walka o przetrwanie, zawsze ktoś odpada. Kiedyś sam uważałem, że prywatne uczelnie odbiegają poziomem od państwowych, ale przekonałem się, że tak nie jest, przynajmniej nie na tej uczelni - mówi Michał Zając, student Wyższej Szkoły Mechatroniki w Katowicach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

heniu
  • heniu
  • 29.04.2012 01:55

Studiowałem na uczelni prywatnej - na 2. roku wycofałem papiery. Zaczynam studia od 1. roku na państwowej (zaocznie - na dzienne bym się nie dostał). Wycofałem papiery bo naocznie byłem świadkiem chlewu jaki panował na uczelni. Mam kolegę który studiuje na uczelni prywatnej, jego tata jest wpływowy. Kolega ten miał warunek. Panią doktor u której miał ten warunek zwolniono. Dziekan pyta go: co zrobić, a on: zwolnić ją. Jeśli ktos ma odrobinę honoru niech wybierze zaoczne na państwowych zamiast dziennych prywatnych. Pozdro :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
Basia
  • Basia
  • 15.02.2012 14:53

Przeczytaj sobie artykuł "Wyższa Szkoła... Zarabiania??" www.rogalinski.com.pl/polska/wyzsza-szkola-zarabiania/

Komentarz został ukrytyrozwiń
andrzej
  • andrzej
  • 23.11.2011 12:30

studiuje na prywatnej uczelni - almamer i jedyne co moge powiedziec o traktowaniu uczelni niepublicznych jako tych gorszej kategorii jest po prostu krzywdzace. mam porownanie z uczelnia panstwowa - przez rok studiowalem na uw. nieustanne batalie w dziekanacie (do ktorego pierwszym wyzwaniem jest dostac sie) i z wykladowcami, ktorzy non stop pokazuja, ze nie wiedza a ich humor i "widzi mi sie" jest wazniejsze. studiujac na uczelni prywatnej, na pewno na mojej (almamer) relacje sa partnerskie i powiedzialbym, ze traktowany jestem jak partner czy wartosciowy klient firmy, a nie jak zlo konieczne. polecam wszystkim uczelnie prywatne - wyjdzie na zdrowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.