Facebook Google+ Twitter

Uczelnie są przystosowane dla niepełnosprawnych. Na pewno?

Jeździsz na wózku? Chcesz zostać nauczycielem, geologiem, a może ekonomistą? To może być jak walka z wiatrakami. Inaczej sprawa ma się z dziennikarstwem. Jednak na wielu kierunkach za publiczną kasę łatwo nie będzie...

Rzadko spotykany przy dolnośląskich uczelniach znak / Fot. Kajetan BalcerChoć na uniwersytetach na dobre rozpoczął się już rok akademicki, to niektóre ze szkół niepublicznych, jak na przykład Dolnośląska Szkoła Wyższa, kilka dni temu zakończyły dopiero proces rekrutacji. Mimo rozpoczęcia zajęć, gdzieniegdzie można się jeszcze "dopisać" na zimowy semestr. Korzystając z tej okazji, postaram się odpowiedzieć na pytanie: "Czy niepełnosprawny bez problemu może w tym roku studiować we Wrocławiu?". Jeszcze zimą tego roku, wraz z niepełnosprawną koleżanką, zrobiliśmy małe rozeznanie w mieście... Zobaczcie sami, do jakich wniosków doszliśmy.

To, na co idą nasze podatki, czyli… Uniwersytet Wrocławski


Na stronie internetowej www.rekrutacja.uni.wroc.pl w szybki i łatwy sposób znaleźć można informację o punktach przystosowanych do niepełnosprawnych. Wystarczy kliknąć w odnośnik z nazwą kierunku, na którym chciałoby się podjąć studia, a następnie w zakładkę "Udogodnienia w budynkach uczelni dla osób niepełnosprawnych". Można dowiedzieć się stamtąd, że za w pełni przystosowany do użytku przez przez osoby niepełnosprawne zaliczany jest na przykład: Instytut Informatyki (nowy budynek przy ul. Joliot-Curie 15) oraz Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (ten sam budynek, co informatyka), cały Wydział Nauk Społecznych przy ul. Koszarowej 3, czy Instytut Fizyki przy pl. M. Borna 9.

Później zaczyna się wymienianie, co w danych budynkach jest, a czego w nich brakuje lub co jest, ale tylko częściowo... - w Instytucie Filologii Polskiej i Filologii Germańskiej przy pl. Nankiera jest podjazd i winda, ale nie ma już mowy o toalecie, natomiast w Instytucie Zoologicznym znajduje się winda, nie ma jednak podjazdów do budynku, i tak dalej... Jest i lista kierunków, na których niepełnosprawni nie są kompletnie brani pod uwagę. Mowa tu między innymi o geologii (Instyt Nauk Geologicznych przy ul. Cybulskiego), geografii (tak, chodzi o budynek reprezentacyjny przy pl. Uniwersyteckim - gmach główny UWr!), czy antropologii (dziekanat przy Kuźniczej 35). Okazuje się, że niepełnosprawny nie może uzyskać na państwowej uczelni wykształcenia filologicznego (anglistyka, etc.), a przynajmniej ma do tego dostęp znacznie utrudniony. Jak można przeczytać w informatorze: „obiekty Wydziału Filologicznego nie są przystosowane do studiowania osób niepełnosprawnych (…)”. Opisywanie wszystkich kierunków nie ma jednak sensu. Bo "trochę studiować można, a trochę jednak nie" - zostawię to bez komentarza.
Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pewnie nie jesteśmy dobrą cywilizacją skoro takie sytuacje mają miejsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek D
  • Marek D
  • 21.10.2011 08:27

DOBRZE, ŻE PORUSZA SIĘ TE TEMATY

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek D
  • Marek D
  • 21.10.2011 08:27

DOBRZE, ŻE PORUSZA SIĘ TE TEMATY

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.