Facebook Google+ Twitter

Uczennica z Piotrkowa Trybunalskiego opracowała metodę leczenia raka. Minister pomoże w rozwoju badań

17-letnia licealistka z Piotrkowa Trybunalskiego opracowała bezinwazyjną metodę transportu leków bezpośrednio do komórek nowotworowych z pominięciem krwiobiegu. 5 czerwca spotkał się z nią minister Bartosz Arłukowicz.

 / Fot. PAP/Bartłomiej ZborowskiJoanna Jurek uczy się w I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Opracowana przez nią metoda polega na wszywaniu nanowłókien polimerowych z cząsteczkami złota, które umożliwiają transport leków bezpośrednio do komórki rakowej z pominięciem układu krwionośnego.

Licealistka zdobyła za swoją pracę główną nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Naukowym E(x)plory 2014 w Gdyni oraz IV miejsce w konkursie organizowanym przez Intel - informuje TVN24.pl.

Z uczennicą spotkał się w czwartek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jak tłumaczył, chciał jej nie tylko pogratulować, ale i pomóc nawiązać kontakty. "Umówiłem spotkanie w Instytucie Onkologii w Warszawie. Ponieważ Joanna zajmuje się lekami przeciwnowotworowymi, poprosiłem dyrektora Centrum Onkologii prof. Krzysztofa Warzochę o objęcie tej młodej osoby opieką naukową" - powiedział minister.

Joanna Kurek przyjęła z entuzjazmem propozycję. Twierdzi, że współpraca z Instytutem Onkologii była jej marzeniem. Miała jednak przeświadczenie, że będzie możliwa dopiero na studiach, być może doktoranckich.

Licealistka chce rozwijać swoją pasję naukową. Interesuje się przede wszystkim nanomateriałami i ich zastosowaniami w biotechnologii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jurek, Kurek czy Ogórek? Zamiast wytykać taki drobny błąd sam bym go poprawił, ale przecież nie mogę, bo system mnie nie przepuści - zbyt dużo znaków w tytule.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.