Facebook Google+ Twitter

Uczniowie adoptują zabytki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-15 17:08

W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie uczniowie z 80 szkół z całej Polski opowiadali o zabytkach, ludziach, miejscach i niezwykłych historiach związanych z ich regionem i okolicą.

Uczestniczyli oni w zakończonej właśnie VII Ogólnopolskiej Prezentacja Projektów "Ślady przeszłości, czyli uczniowie adoptują zabytki".

- To jedyny taki dzień, kiedy młodzi poszukiwacze historii spotykają się w gronie rówieśników, ekspertów oraz zaproszonych gości i dzielą się z nimi swoimi odkryciami - podkreśla Marianna Hajdukiewicz, koordynator programu "Ślady Przeszłości".

Uczniowie w ramach prezentacji przygotowują plakaty, zdjęcia, albumy, a także filmy, które sami nakręcili przybliżając wydarzenia i sylwetki osób, które mieli okazję spotkać podczas pracy nad projektem.
Młodzież z Gimnazjum nr 2 w Ludwikowicach Kłodzkich przygotowała prezentację tajemniczego kamienia z czasów zaboru pruskiego, wzniesionego dla uczczenia wojny prusko-francuskiej z 1870 roku.
Liceum Ogólnokształcące w Małogoszczu zaprezentowało projekt pod hasłem "Powstanie Styczniowe na Ziemi Małogoskiej", poświęcony jednej z najkrwawszych bitew powstania - zakończonej klęską Polaków. Na cmentarzu parafialnym zostało wówczas pochowanych w zbiorowym grobie 175 powstańców.
Uczniowie z gimnazjum w miejscowości Skopanie przedstawili projekt obejmujący badanie dziejów żydów na terenie gminy Baranów Sandomierski. Młodzież zgromadziła liczne zdjęcia, a także rozmawiała z ludźmi, którzy pamiętają tamte czasy.

Program "Ślady Przeszłości - uczniowie adoptują zabytki" to wspólne przedsięwzięcie Centrum Edukacji Obywatelskiej, Narodowego Centrum Kultury oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Od 2001 roku wzięło w nim udział blisko dwa tysiące szkół, cztery tysiące nauczycieli i ponad 20 tysięcy młodych ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.