Facebook Google+ Twitter

Uczniowie i nauczyciele udają, że pracują

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-06-21 07:41

Choć oceny już są wystawione, w niektórych szkołach odbywają się lekcje i zajęcia obowiązkowe. Tylko... po co?

W niektórych szkołach zamiast lekcji odbywają się zajęcia sportowe

W piątek uczniowie odbiorą świadectwa i rozpoczną upragnione wakacje. Choć oceny już są wystawione, w niektórych szkołach odbywają się lekcje i zajęcia obowiązkowe. Tylko... po co?

Wydłużony o tydzień – dwa lata temu – rok szkolny miał usprawnić przeprowadzanie egzaminów w szkołach. Nie trzeba by było organizować zastępstw dla klas, które podczas np. ustnych matur pozostają bez nauczyciela, bowiem ten zasiada w komisji egzaminacyjnej.
Matury wprowadziły trochę zamieszania w plany lekcyjne. W niektórych szkołach zajęcia były skrócone albo prowadził je inny nauczyciel. Innym rozwiązaniem – dość popularnym były jedno- lub kilkudniowe wycieczki.
Teraz, kiedy do wakacji zostały zaledwie dwa dni, rodzice uważają że od czasu wystawienia ocen (w większości szkół do 18 czerwca odbyły się już kwalifikacyjne rady pedagogiczne) ich dzieci w szkole niczego się już nie uczą. Twierdzą, że na lekcjach uczniowie albo powtarzają przerobiony wcześniej materiał albo porządkują sale.

Wolne odpracowane

Jeśli długi weekend przypada na kilka dni w tygodniu wtedy uczniowie odpracowują to w soboty. Najluźniejszy jest ostatni tydzień nauki, kiedy wszyscy są po wystawieniu ocen i czekają na odbiór świadectw. Wtedy dyrektorzy placówek organizują wycieczki, dni sportu i proponują zajęcia integracyjne. Oczywiście obecność jest obowiązkowa. – W poniedziałek rozpoczął się kiermasz podręczników, w którym biorą udział uczniowie – mówi Remigiusz Warzecha, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Poznaniu. – Wczoraj odbyły się zajęcia tematyczne i dalszy ciąg kiermaszu. Dzięki temu nasze dzieci mają możliwość wymiany podręczników między sobą. Dziś dyrekcja SP nr 25 zorganizowała najmłodszym wyjazd na wycieczkę ,,śladami Poznańskiego Czerwca 56’’. Obecność była obowiązkowa. – Muszę przyznać, że zawsze na koniec roku jest wysoka frekwencja. Wtedy przychodzą nawet rodzice, a zajęcia są bardzo ciekawe – dodaje Remigiusz Warzecha.

A nie można tak zawsze?

Podobnie jest w Zespole Szkół Komunikacji. – Zawsze 1 czerwca organizujemy rajd szkolny – mówi Ryszard Pyssa, dyrektor szkoły. – Wszyscy muszą się stawić. W ostatnim tygodniu szkoły mamy Dni Kreatywności. Są to zajęcia w grupach, w których uczniowie muszą ucze- stniczyć. Na czwartek przygotowaliśmy dzień sportu. W Szkole Podstawowej nr 36 wczoraj było sportowo. Uczniowie wzięli udział w biegu na 60 metrów, skokach w dal i rzutach piłeczką palantową. Dziś w placówce odbywają się normalne lekcje.

Rok szkolny
- 211 dni roku szkolnego (poniedziałki - piątki)

W gimnazjum:
- 190 dni uczniowie spędzili w szkole, uczniowie III klas –157, w tym: ok. 30 dni bez nauki (święta szkolne*, wycieczki klasowe, dni po wystawieniu ocen)

W szkołach ponadgimnazjalnych:
- 187 dni uczniowie spędzili w szkole, maturzyści – 154
w tym: ok. 45 dni bez nauki (matury, święta szkolne, wycieczki klasowe, dni po wystawieniu ocen)
* święta szkolne, np. dni patrona, wyjścia do teatru, kina, Dzień Dziecka, dni sportu, Dzień Nauczyciela, rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.