Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15963 miejsce

Uczniowie najczęściej ściągają na matematyce

Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, podczas zeszłorocznej matury, spośród 344 tysięcy abiturientów tylko 750 złapano na ściąganiu.

Ponad połowa z nich oszukiwała podczas egzaminu z matematyki, co automatycznie czyni ją najczęściej ściąganym przedmiotem na egzaminie dojrzałości.

Biorąc pod uwagę liczbę zdających, można pomyśleć, że 750 osób to garstka i dowód sukcesywnego odejścia młodych ludzi od zwyczaju ściągania. Z drugiej strony, śledząc rozmaite fora i strony internetowe, można dojść do wniosku, że opiekunowie, czuwajacy nad przebiegiem egzaminów, byli bardzo pobłażliwi dla uczniów bądź ci wykazali się nadzwyczajnym sprytem.

Na portalu aukcyjnym Allegro.pl na kilka tygodni przed egzaminami pojawiają się ogłoszenia, które oferują wypożyczenie na pewien czas zestawu profesjonalnych mikrosłuchawek rodem w filmów o przygodach Jamesa Bonda. Uczniowie coraz chętniej korzystają również z faktu, iż coraz więcej telefonów to tak naprawdę minikomputery z łatwym dostępem do internetu i możliwością odtwarzania plików mp3. W sieci nie brakuje także stron-poradników, jak skutecznie ściągać, a na forach z łatwością można znaleźć tematy dotyczące metod.

Ewa, uczennica gimnazjum, pisze: "Nagrywam sobie, potem zgrywam na mp3, odtwarzacz mam pod mundurkiem słuchawka w jednym uchu, jestem brunetką to czarnych słuchawek nie widać". Anonim dodaje: "u mnie w szkole obowiązują identyfikatory, więc bez problemu chowam ściągę w identyfikator. jak tylko chce, to sobie przekręcę, a jak nauczyciel idzie, to kładę moim pięknym zdjęciem do góry". Sylwia podaje sposób na „5 minutek”: "czasem w klasie mamy możliwość powtórzyć jeszcze te "5 minutek", wtedy biorę ołówek i najważniejsze informacje piszę na ławce i zakrywam kartką. Jak już mam ściągę, to najczęściej pod kartkę chowam" – podsumowuje licealistka.

W jednej z anonimowych ankiet internetowych na pytanie „Czy ściągałeś/aś na kartkówce, sprawdzianie?”, twierdząco odpowiada 93 proc. respondentów.
W innej wyniki są podobne z tym, że 65 proc. ankietowych odpowiedziało „Tak, wielokrotnie” a 26 proc. „Tak czasami”. Co ważne, w grupie wiekowej, która maturę ma jeszcze przed sobą czyli gimnazjum-liceum, do ściągania przyznaje się ponad 80 proc. uczniów. Dla blisko 60 proc. młodych ludzi ściąganie jest synonimem zaradności i z tego powodu nie mają żadnych wyrzutów sumienia (66 proc.). Ankieta potwierdziła teorie o wysokiej „skuteczności” uczniów w ściąganiu. Ponad 50 proc. nie zostało nigdy przyłapanym, a 36 proc. tylko raz. Co ciekawe, na pytanie: „Czy gdyby za ściąganie groziłoby wyrzucenie ze szkoły, ściągałbyś/ałabyś dalej?” negatywnie odpowiedziało ponad 55 proc. ankietowanych. Badania, a także dane Centralnej Komisji Edukacyjnej potwierdziły, iż przedmiotem, na którym maturzyści najczęściej ściągają, jest matematyka.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.