Facebook Google+ Twitter

Uczniowie nie chcą religii w szkołach

Po protestach wielu środowisk przyszedł czas na młodzież – młodzi ludzie wystosowali internetowy apel i zbierają podpisy na rzecz wycofania nauki religii ze szkół. Buntują się, bo szkoły nie dają im alternatywy dla tych lekcji.

Protest młodych / Fot. www.mlody.racjonalista.plJak można przeczytać w 25 artykule Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej: Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym. Władze publiczne, czyli również MEN, a za nim dyrektorzy placówek oświatowych. Oczywiście w szkołach można wprowadzić lekcje etyki, co byłoby znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich chętnych, ale… zwykle bywa tak, że według dyrekcji jest na nie zbyt mało chętnych. Nie opłaci się przyjmować nauczyciela, który będzie pracował kilka godzin w tygodniu.

Chcą mieć swój głos


Wymiar godzinowy religii w szkołach to 2 godziny tygodniowo. Protestujący młodzi ludzie uważają, ze to stanowczo za dużo. W swoim apelu wysuwają nawet tezę, że lekcje religii prowadzą do zacofania cywilizacyjnego Polski… Jak piszą, w swojej petycji: – Tworząc ten apel, chcemy pokazać, że jesteśmy świadomymi i aktywnymi obywatelami i nie zgadzamy się, by nasze prawa były łamane. Nie chcemy, by rola młodzieży była marginalizowana w Polsce. Czas więc na zawsze pożegnać się ze stwierdzeniem, że dzieci i ryby głosu nie mają.

Sposób na podwyższenie średniej


W niektórych szkołach nie ma problemu z dyskryminacją uczniów z powodu tego, że nie chodzą na religię. Ale mimo to jedyna alternatywa jaka im pozostaje to odsiadka w świetlicy w przypadku młodszych dzieci lub włóczenie się po szkole (w najlepszym wypadku), w przypadku starszych. Z drugiej strony są zadeklarowani jako niekatolicy, a na religię chodzą, żeby być u bierzmowania, a potem móc dostać ślub. Czy gdzieś tu mamy hipokryzję? Jak mówi Weronika, uczennica jednej z mazowieckich szkół, na religię chodzi, żeby mieć wyższą średnią: – Nie muszę nic robić, a i tak mam piątkę. To dla mnie przedmiot taki sam, jak wszystkie inne. Mogę sobie posłuchać głupot, które mówi ksiądz i podyskutować z nim. Etyki w jej szkole nie ma. Ci, którzy na nią nie chodzą (Świadkowie Jehowy) w tym czasie włóczą się po mieście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Wiem, że się czepiam, ale już w pierwszym zdaniu popełnili błąd "w przeciągu ostatnich lat...". W przeciągu można się przeziębić. Sama idea bardzo szlachetna i podpisuję się pod nią obiema RĘCAMI :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Religia nie powinna być w szkołach. Co najwyżej powinna być organizowana w salkach katechetycznych dla uczniów rodziców, którzy tego chcą. W szkołach co najwyżej powinien być przedmiot "Wyznania i Światopoglądy", na którym uczono by jakie są światopoglądy/religie i czegoś o nich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że potrzebne są, ale nieobowiązkowo. Tak, jak i religia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No zamiast - ale czy uwazasz, ze 2 godziny etyki tygodniowo sa potrzebne? Tak faktycznie, nie jako zapychacz czasu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Również?
Właśnie staram się przekonać, żeby zamiast...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale czy nie wydaje Ci się, że dwie godziny tygodniowo rowniez z etyki to trochę... dużo?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się, tyle, że etyka w zasadzie zawiera w sobie elementy religioznawstwa. Choćby poprzez jedno ze źródeł pochodzenia norm moralnych. Dodatkowo można wzbogacić ją wiedzą z religioznawstwa.
Jako przedmiot wydaje mi się jednak nieporównywalnie bardziej potrzebna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Art300:
uwazam, ze taki przedmiot bylby dobrym pomyslem. Niekoniecznie w takim wymiarze godzinowym jak obecna religia, ktorej jest sporo a wiekszosci uczniow sluzy do przepisywania zadan z innych lekcji :) Ale skoro teraz w LO (nie wiem czy w kazdym - ale wiem ze w wielu jest) ucza takiego przedmiotu jak kulturoznawstwo, to mysle ze dobrym pomyslem byloby np. wlaczenie do niego programu religioznawstwa. I nie mam bynajmniej na mysli nauczania wylacznie o katolicyzmie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Agata

Religioznawstwo to ciekawa dziedzina i niewątpliwie wzbogaca widzenie świata. Ale czy taki przedmiot być powinien? Obowiązkowy na poziomach do liceum włącznie?
Podobno jesteśmy krajem świeckim.
Czy to nie raczej etyka powinna być obowiązkowa, bez prawa zamiany na religię, którą to z kolei powinno się ze szkoły wyprowadzić ? Oczywiście ze szkół publicznych.

Jeżeli tak nie jest, to przynajmniej nie bójmy się mówić prawdy. Polska jest państwem wyznaniowym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus.Nareszcie młodzi ludzie się zbuntowali tłumniej, ja w szkole będąc też się buntowałem, ale nie miałem poparcia- wszyscy traktowali religię jako sposób podniesienia sobie średniej :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.