Facebook Google+ Twitter

Uczniowie uczą seniorów. „Profesor wnuczek” w Białymstoku

Zespół Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej jest jedyną białostocką szkołą, która włączyła się w ogólnopolską akcję edukacyjną „Profesor wnuczek”.

 / Fot. Zss sto / Fot. Zss sto
To bezpłatne zajęcia komputerowe dla seniorów, prowadzone przez uczniów pod okiem nauczyciela informatyki.
W drugiej edycji akcji zorganizowanej przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe w Warszawie i firmę Luxoft Poland uczestniczy 18 szkół z 14 miast. To dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Celem akcji jest przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu części polskiego społeczeństwa. W ramach zajęć seniorzy poznają nowe technologie od podstaw – dowiadują się, jak bezpiecznie korzystać z komputera i możliwości, jakie daje Internet, jak obsługiwać pocztę elektroniczną, pisać teksty czy przeglądać zdjęcia.
- Akcja ma głęboki sens - uczniowie muszą odnaleźć się w nowej sytuacji – instruktora, który przekazuje swoje umiejętności i wiedzę, wykazuje się często ogromną cierpliwością oraz musi spostrzec błędy, oznaki zdenerwowania u swoich „uczniów” i im pomóc – mówi Mariusz Januszkiewicz, nauczyciel informatyki w ZSS STO. – Z kolei seniorzy przełamują strach przed nowymi dla nich technologiami, zdobywają nowe umiejętności, które pozwolą im utrzymywać kontakt z krewnymi i znajomymi. Mają dostęp do informacji, ułatwiających im codzienne życie, dzięki którym poznają świat, nowych ludzi i biorą udział w różnych wydarzeniach.
W ten międzypokoleniowy projekt bardzo zaangażowali się uczniowie, którzy na zajęciach często uczą dziadków lub rodziców.
- Bycie nauczycielem to fajna sprawa, mogę przekazać wiedzę komuś innemu i wiem, że to się mu przyda - mówi gimnazjalistka Agnieszka Ostaszewska. – Cieszę się też, że mogę ułatwić życie starszym osobom.
- Seniorzy są dociekliwi i wymagający, chcą rozumieć - dlaczego? – dodają Kasia Wesołowska i Magda Szeparowicz. - Zaskoczyło nas, że to, co dla nas jest oczywiste przy obsłudze komputera, trzeba komuś pokazać i wyjaśnić. To bardzo pouczające doświadczenie również dla nas.
Uczestniczący w kursie seniorzy zdają sobie sprawę, że postęp technologiczny w dzisiejszych czasach jest ogromny i niedługo bez komputera również oni nie będą mogli się obejść.
- Zdecydowałam się na zajęcia, bo są rzeczowe i bardzo przydatne - mówi Jadwiga Misztal. - Doceniam też dobrą organizację zajęć i bardzo dobrą komunikację z młodzieżą.
- Internet pozwoli mi rozwijać zainteresowania - dodaje Roman Bernatowicz. - "Wnuczkowie" są niezwykle sympatyczni i pomocni – bardzo sobie chwalę współpracę z nimi.
Duże znaczenie ma też fakt, że zajęcia są bezpłatne i dostosowane do potrzeb seniorów:
- Dla nas ważne jest, aby zajęcia były prowadzone w formie przystępnej, a tu jest wszystko dobrze zorganizowane, zarówno czas jak i tematyka – uważa Krystyna Nazar. - Dla mnie każdy temat to „kawałek” nowego świata - komputerowego. Proszę o jeszcze, bo z każdych zajęć wynoszę coś nowego. Wnuczkowie są mili i cierpliwi, przychodzą na skinienie paluszka, spokojnie nam pomagają.
Zajęcia w szkole przy Fabrycznej już ruszyły i będą kontynuowane w listopadzie. Ze względu na duże zainteresowanie i sugestie uczestników w tej edycji wzrosła liczba zajęć - z ośmiu godzin do 12.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.