Facebook Google+ Twitter

Uczniowie w kilka godzin zmienili konstytucję

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-10-22 13:59

W ciągu kilku godzin młodzi senatorowie zrobili to, co od lat nie udaje się zawodowym politykom. Zawarli kompromis i doprowadzili do zmiany konstytucji oraz sposobu wyborów. Ordynację zmieniono z proporcjonalnej na większościową.

W sobotę zebrał się młodzieżowy Senat. Wszystko po to, by nauczyć się podstaw funkcjonowania demokracji.

Około 140 uczniów z 50 szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w tej wyjątkowej lekcji organizowanej przez Fundację im. Roberta Schumana oraz Polską Fundację im. Konrada Adenauera. Młodzież wybrała spośród siebie senatorów, marszałka izby oraz składy komisji, które pracowały nad projektem. W tym gronie znalazły się też osoby pełniące funkcję lobbystów i dziennikarzy. Młodzi senatorowie musieli odpowiadać na ich pytania.

Głównym jednak zadaniem była zmiana konstytucji. Młodzież zdecydowała, że wyborcy odtąd nie będą głosowali na listę partii, lecz na poszczególnych kandydatów, więc zmienili ordynację z proporcjonalnej na większościową. – Obywatele stracili zaufanie do polityki. Chcemy przywrócić politykę pod strzechy – uzasadniał Grzegorz Gajowy.

Po ponaddwugodzinnej dyskusji młodzi senatorowie przyjęli nowelizację. ”Za” głosowało 67 spośród nich, 21 było przeciw, 5 się wstrzymało, jeden nie głosował.

– To bardzo fajna lekcja. Nigdy takiej nie przeżyłam. Jest ciekawie i wszystko samo wchodzi do głowy. Zrozumiałam, na czym polega ordynacja – mówiła najmłodsza uczestniczka symulacji Żaneta Szyszka.

AR (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No patrzcie, a jak posłowie w kilka godzin zmieniają ustawę o KRRiT, to wszyscy mają im to za złe :D.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.