Facebook Google+ Twitter

Uczniowie z czterech województw rozpoczynają ferie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-14 19:05

Uczniowie z czterech województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego rozpoczynają ferie. Policja spodziewa się masowych wyjazdów na zimowiska w piątek po południu.

Każdy autokar przewożący dzieci na zimowy wypoczynek, a przejeżdżający przez województwo mazowieckie zostanie skontrolowany. Policja wraz z Inspekcją Transportu Drogowego zapowiada masowe kontrole stanu technicznego pojazdów przewożących dzieci i młodzież.

Dziś na Mazowszu zainaugurowano akcję "Bezpieczne ferie 2009". Organizatorzy wyjazdów muszą liczyć się z drobiazgowymi kontrolami pojazdów, ich stanu technicznego oraz wyposażenia, a także kondycji kierowcy.

Rafał Batkowski, zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji, zapowiada, że funkcjonariusze będą bardzo surowi w przestrzeganiu prawa. Jak przypomina, policja nie dopuszcza, żeby ktoś jechał niesprawnym samochodem lub pod wpływem alkoholu, kary będą nakładane również, gdy osoby w pojeździe nie będą miały zapiętych pasów.

Inspekcja Transportu Drogowego organizuje stałe posterunki kontroli autokarów, ale funkcjonariusze będą też reagować na każde wezwanie rodziców lub opiekunów dzieci. Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Andrzej Łuczycki podkreśla, że zawsze lepiej mieć pewność, że dziecko wyjeżdża w podróż sprawnym pojazdem. Jeżeli rodzice są zaniepokojeni stanem technicznym pojazdu lub stanem kierowcy wystarczy poinformować ITD lub policję. Łuczycki zaznacza, że inspektorzy sprawdzą dokumenty pojazdu oraz jego wyposażenie jak również stan kierowcy czy jest wypoczęty i czy nie jest pod wpływem alkoholu. Zimowiska i miejsca pobytu dzieci w czasie ferii są pod ścisłą kontrolą sanepidu, straży pożarnej i policji. Każdy z ośrodków, które organizują wypoczynek, powinien znaleźć się w rejestrze prowadzonym przez kuratora oświaty. Mazowiecki Kurator Oświaty Karol Semik przypomina, że warto sprawdzić, czy miejsce, do którego wysyłamy dziecko, jest odpowiednio przygotowane. A zarejestrowanie ośrodka oznacza, że jest on bezpieczny, higieniczny oraz dzieci są pod fachową opieką.

Informacje o ośrodkach i organizatorach zimowego wypoczynku są dostępne w kuratoriach oświaty. Tylko na Mazowszu zarejestrowanych jest 30 ośrodków, a kolejne 60 placówek czeka na wydanie pozytywnej opinii. Jacek Kozłowski wojewoda mazowiecki podkreśla, że warto skontrolować organizatora ferii. Może okazać się, że zimowy wypoczynek zorganizowano w domkach letniskowych ogrzewanych za pomocą piecyków, to czasem kończy się źle ostrzega Kozłowski.

W czasie ferii szczególnym nadzorem będą też objęte dworce, parki i dzikie lodowiska, czyli miejsca, gdzie może dochodzić do wypadków z udziałem dzieci.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.