Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z krakowskiego liceum im. Baczyńskiego protestują. Nie chcemy przeprowadzki

Piotr Drabik
Piotr Drabik
W sumie, do likwidacji w tym roku przeznaczono 9 krakowskich szkół
W sumie, do likwidacji w tym roku przeznaczono 9 krakowskich szkół igoghost
Uczniowie XVI LO im. K.K. Baczyńskiego w Krakowie postanowili sprzeciwić się decyzji o przeprowadzce ich szkoły. Jeśli decyzja Rady Miasta pozostanie niezmienna, młodzi ludzie będą musieli się pogodzić na z nauką na dwie zmiany.

Sprawa przenosin nowohuckiego liceum do budynku, gdzie mieści się już gimnazjum nr 45 wpisuje się w całą serię problemów placówek oświatowych na terenie Krakowa. Ściślej mówiąc, w ramach cięć budżetowych Rada Miasta likwiduje lub łączy szkoły, nie wsłuchując się w protesty uczniów oraz rodziców. Mówi Pani o aktywności społecznej i zachęca do działalności lokalnej na rzecz miasta. Jednak, jak możemy angażować się społecznie, gdy władze Krakowa podejmują decyzję o przenosinach naszej szkoły do gorzej wyposażonej placówki, za naszymi plecami? - takie argumenty jednego z uczniów XVI LO im. K.K. Baczyńskiego, nie znalazły jednak uznania w oczach radnych miasta. Pracownikom szkoły jak i rodzicom, trudno zrozumieć decyzję o przeprowadzce do gorzej wyposażonego budynku (w obecnie zajmowanej placówce w każdej klasie znajduje się rzutnik, tablice interaktywne a cała szkoła jest objęta zasięgiem bezprzewodowego internetu). Wśród głównych negatywnych skutków przenosin, uczniowie wymieniają naukę na dwie zmiany - rzadkością nie będzie zostawanie na lekcjach aż do godziny 18. Uniemożliwi im to uczestniczenie m.in. w dodatkowych zajęciach kulturalnych czy sportowych.

Odbijający piłeczkę radni podkreślają, że nowa placówka jest wyposażony w infrastrukturę dydaktyczną i sportową na podobnym poziomie, a budynki gimnazjum i liceum dzieli od siebie 300 metrów w linii prostej. Urząd Miasta argumentuje, że decyzja o połączeniu placówek ma również związek z niżem demograficznym, który produkuje tylko "puste sale". Nauczyciele i rodzice uczniów z XVI LO im. K.K. Baczyńskiego, nie zapominają również o bardzo wysokim poziomie nauczania w szkole (zdawalność matury wynosi tutaj ok. 88 proc.). Ich zdaniem, ten standard poprzez nowy rozdział w historii liceum może się diametralnie pogorszyć. Zmiana szkoły będzie dla nas oznaczała obniżenie poziomu nauki - czytamy w petycji uczniów placówki do Rady Miasta Krakowa. Młodzi ludzie podkreślają w niej, że nie chcą aby dyskusja o ich przyszłości toczyła się nad ich głowami. Uczniowie liczą, że ich protest przyniesie oczekiwany skutek na najbliższej sesji Rady Miasta, 24 kwietnia br. gdzie będzie poddawany pod głosowanie wniosek o przenosinach nowohuckiego liceum.

Problem likwidacji placówek oświatowych w Krakowie, budzi w tym roku wiele emocji. Jeszcze pod koniec grudnia 2012 r., Urząd Miasta ogłosił listę dziewięciu szkół mających zostać zamkniętych w najbliższym czasie (m.in. trzy szkoły podstawowe). W odpowiedzi na te zapowiedzi władz Krakowa, na początku stycznia br. odbyła się demonstracja uczniów, nauczycieli i rodziców w obronie likwidowanych placówek. Nawet hasła z transparentów "tylko matoły likwidują szkoły", nie zmieniły twardego stanowiska władz miasta i radnych do planów reorganizacji sieci szkół. Druga strona sporu również pozostaje nieugięta co oznacza, że kwestia likwidacji krakowskich szkół szybko nie znajdzie finału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto