Facebook Google+ Twitter

Uczniowie z okolic Rzeszowa przeszli śladami przeszłości

Jak uratować przed zniszczeniem i zapomnieniem ślady ludzkich historii? Fotografie, kapliczki, pomniki? W rzeszowskim Muzeum Okręgowym odbył się finał projektu „Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki”.

Projekt spotkał się z zainteresowaniem młodzieży. / Fot. Alicja Karłowska"Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki" to program edukacyjny realizowany przez warszawskie Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku po raz kolejny w poszczególnych województwach w Polsce odbywały się prezentacje uczniowskich projektów.

Projekt „Ślady przeszłości” to niepowtarzalna szansa dla młodych ludzi, by odkryć historię własnego regionu i małych społeczności. Zaangażowanie młodzieży w pracę było ogromne. Młodzież potrafi wiele, wystarczy tylko zachęcić i pokierować. A podczas regionalnej prezentacji nie zabrakło ani zapału ani młodych fachowców od historii regionu.

Opowieści z regionuKapliczka, cmentarz, stare fotografie, zwyczaje kulinarne…Tematyka uczniowskich projektów była zróżnicowana. Okazało się, że z pozoru mało ciekawe wsie i miasteczka mogą kryć wiele wspaniałych historii. Uczniowie Zespołu Szkół w Żdżarach zaopiekowali się kapliczką z 1879 r. Z ich inicjatywy został odnowiony ołtarzyk z XIX w. Uczniowie z Głuchowa postanowi przybliżyć i ocalić od zapomnienia ginące zawody. Organizowali spotkania z historykami i etnografami, zgromadzili sprzęty codziennego użytku i wyposażenie chaty wiejskiej. Zostały też zorganizowane warsztaty rękodzieła artystycznego. Gimnazjaliści ze szkoły w Brzostku odrestaurowali nagrobek (pomnik), który mieszkańcy Brzostku wystawili lekarzowi Teodorowi Kaczyńskiemu w 1882 r.
To zaledwie kilka projektów, jednak pokazują jak wiele wysiłku i pracy kosztowało przechadzanie się po śladach przeszłości.

Czy warto wracać do historii? Przykład młodych ludzi z terenu województwa podkarpackiego pokazał, że warto i w dodatku można to zrobić w bardzo niekonwencjonalny sposób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Piękny plus za pokazywanie pięknych incjatyw, Alicjo. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.