Facebook Google+ Twitter

Uczniowie znów będą badać historię

Ośrodek KARTA ogłasza XII Konkurs „Historii Bliskiej” dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Tegoroczny temat to „Mała ojczyzna – w pamięci i świadectwach”.

Organizatorzy konkursu zapraszają do odszukania i poznania takiej małej ojczyzny, którą stanowi prawda konkretnych ludzi (członków własnej rodziny, sąsiadów, bliższych lub dalszych znajomych): o skrawku ziemi, o kultywowanej tradycji, o miejscu zakorzenienia rodziny, o naznaczeniu przez ważne dla społeczności doświadczenia, o innych ludziach, którzy w tym miejscu byli i je współtworzyli…

Nie chodzi tu po prostu o region geograficzny (jak na przykład Kaszuby, Mazury, Śląsk, Wileńszczyzna czy Wołyń), raczej o konkretne miejsce. Może to być miasto, miasteczko, wieś, dwór czy nawet dzielnica, ulica, plac, jakiś zakątek specjalny, który trwał w XX wieku, mimo niszczącego kataklizmu historii, a może przetrwał tylko w pamięci, pozostał gdzieś daleko utracony przez wygnanie czy wyjazd, zniknął wchłonięty przez wielką budowę czy zmiany cywilizacyjne.

Na konkurs nadsyłane mogą być wyłącznie prace oryginalne, oparte na samodzielnie zebranych, wcześniej nie publikowanych materiałach źródłowych (np. wywiady, kwerendy w archiwach środowiskowych, publicznych czy domowych). Powinny zawierać krytyczną ocenę wiarygodności źródeł, dowodzić zdolności wyciągania wniosków. Ważna jest również atrakcyjność prezentacji wyników badań.

Dopuszczalne są różne formy prac konkursowych: opracowany zbiór dokumentów czy wspomnienie, zdobyta i krytycznie opracowana relacja świadka lub świadków historii, zbiór zdjęć z autorskim opisem i komentarzem, opracowany dziennik, film czy audycja radiowa. Dopuszczalne są również inne formy, także mieszane (poza formami czysto plastycznymi). Praca może być podejmowana indywidualnie bądź grupowo (do 6 osób), pod opieką dorosłych lub samodzielnie.

Termin nadsyłania prac - do 3 marca 2008 r. (decyduje data stempla pocztowego). Konkurs zostanie rozstrzygnięty do 10 czerwca 2008 r., po czym nastąpi ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Jury przyzna uczniom nagrody i wyróżnienia indywidualne i zespołowe, a nauczycielom wspierającym uczniów - wyróżnienia specjalne. Na nagrody i wyróżnienia Fundacja Kronenberga przeznaczyła 60 tys. zł.

Nadesłane prace dopełnią kolekcję „Historii Bliskiej” w Ośrodku KARTA, dostępną dla zainteresowanych badaczy i wydawców. Przewidywana jest prezentacja prac lub ich fragmentów w internecie oraz ewentualnie w czasopismach ogólnokrajowych i lokalnych.

Szkołom, które zadeklarują do 30 września br. zamiar uczestniczenia w konkursie, wyślemy komplety materiałów instruktażowych. Te, których uczniowie wzięli udział w jednym z trzech ostatnich konkursów „Historii Bliskiej”, otrzymają materiały bez zgłoszenia. Materiały będą także dostępne na stronach internetowych wszystkich partnerów konkursu.

Instrukcja konkursowa oraz Metryczka Pracy do pobrania znajduje się na stronie www.karta.org.pl/hb

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.