Facebook Google+ Twitter

Uczta dla wrażliwych buntowników - 13. ToFIFest rozpoczęty!

„Is everybody in? Is everybody in?The ceremony is about to begin...WAKE UP!”.W taki sposób Jim Morrison, jeden z członków Klubu 27, rozpoczynał swoje koncerty.Choć minęło wiele lat, to każde pokolenie ma naturalne prawo do niepokornej drogi

 / Fot. TofifestToruń po raz 13. zaprasza nas do filmowej podróży przez niewytyczone ścieżki, do uczestnictwa w święcie kultury i historii. 18 października rozpoczął się Międzynarodowy Toruński Festiwal Filmowy - TOFIFEST.

Galę otwarcia poprowadzili Stanisław Barański i Jarosław Jaworski. Przybliżyli publiczności niezwykłość toruńskiego przedsięwzięcia. W czasie inauguracji wystąpił także znany toruński twórca Tomasz Cebo, który rapując na żywo, dzięki swojej niesamowitej umiejętności gry słów i muzyki opowiedział krótką historię o motywie tegorocznej edycji festiwalu, Klubie 27. Termin ten rozumiemy jako grupę artystów, którzy zmarli przedwcześnie w wieku 27 lat, byli to m.in. wspomniany wcześniej Jim Morrison, Jimi Hendrix, czy Amy Winehouse. W programie festiwalu zaprezentowane zostaną wybrane filmy, które przypomną nam kultowe postaci. Uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z bogatej oferty 150 filmów wybranych z 2900, które nadesłano z 61 krajów. Wśród nich znajdziemy produkcje docenione już takimi nagrodami jak Złota Muszla w San Sebastian czy Złoty Lew w Wenecji.

„Zaczynamy najważniejszy tydzień kultury w Toruniu” - tak prezydent miasta Michał Zaleski, rozpoczął tegoroczny Festiwal, wyrażając przy tym całkowitą pewność, że kino w tym mieście przyjmowane jest z należytym uznaniem. Podziękował także organizatorom, sponsorom, wolontariuszom, a także wszystkim innym osobom, dzięki którym możliwa jest ta forma „celebracji kultury”. Podczas wieczornej gali wręczono już pierwsze wyróżnienia Tofifestu. Nagrodę dla twórcy związanego z regionem kujawsko-pomorskim zdobył Paweł Tchórzelski, który jest wybitnym aktorem, zagrał w blisko siedemdziesięciu tytułach, a jedenaście razy był asystentem reżysera. Wystąpił też w kilku filmach (m.in. w Zamachu na Gibraltarze, Owocach miłości, Rewersie). Złoty Anioł za niepokorność twórczą trafił do Jana Peszka, który stwierdził, że mimo swojej niepokornej natury stara się być pokorny wobec wyznawanych idei, podejmowanych przedsięwzięć, aktorstwa, swoich bliskich i życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.