Facebook Google+ Twitter

Udało się! Sonda Dawn weszła na orbitę planety karłowatej Ceres. To historyczna chwila

Stało się! Sonda Dawn weszła na orbitę planety karłowatej Ceres. Obiekt znajdował się w odległości 61 tys. kilometrów, gdy znalazł się w strefie oddziaływania grawitacyjnego Ceres. Stało się to o godzinie 4.39 czasu pacyficznego.

 / Fot. NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDASonda Dawn (Świt) to pierwszy w historii obiekt z Ziemi, który wszedł na orbitę planety karłowatej. Kontrolerzy misji z centrum NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie otrzymali o godzinie 5.36 czasu pacyficznego sygnał z sondy, że dotarła ona bezpiecznie do wyznaczonego celu i osiągnęła orbitę zgodnie z wyznaczonymi założeniami. Sonda przebyła 4,9 mld kilometrów. Jej misja trwała 7,5 roku - podaje NASA.

Ceres została odkryta w 1801 r. Początkowo uznano ją za planetę, później za asteroidę, ostatecznie sklasyfikowano ją jako planetę karłowatą.

Czytaj także: Na Marsie był ogromny zbiornik wodny. Naukowcy szacują, że był wielkości Oceanu Arktycznego na Ziemi


Ceres znajduje się w pasie planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Ta planeta karłowata o średnicy 950 kilometrów jest największym obiektem w tej lokalizacji. W latach 2011 - 2012 sonda Świt badała planetoidę Westa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.