Facebook Google+ Twitter

Udar zabija co szóstą osobę na świecie. Czy można go uniknąć?

Benjamin Franklin powiedział kiedyś, że są na świecie dwie rzeczy pewne: śmierć i podatki. Naukowcy natomiast dodają, że jeżeli chodzi o zgony na świecie, to udar jest uważany za trzecią ich przyczynę, po chorobach serca i nowotworach.

 / Fot. Ranveig/CC BY-SA 3.0Poza tym, udar stanowi olbrzymi problem ekonomiczny, ponieważ generuje niemałe koszty terapii oraz opieki nad pacjentami.

Eksperci twierdzą, że skala zjawiska jest bardzo duża. W jakimś momencie swojego życia jedna na sześć osób dozna bowiem udaru mózgu. Szacuje się, że na świecie co 6 sekund ktoś umiera właśnie z powodu udaru mózgu. Staje się on też najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób po 40. roku życia.

Tylko w roku 2010, z powodu udaru mózgu, zmarło ok. 6 mln osób na całym świecie. Natomiast szacuje się, że w naszym kraju udar występuje co roku u 70-80 tys. Osób. Z powodu jego wystąpienia ok. 30 proc. umiera w ciągu roku. Jednak lekarze mówią, że 50 proc. tych którzy przeżyją, traci pełną sprawność i potrzebuje stałej opieki.

Okazuje się jednak, że większości udarów można uniknąć. Przypominają o tym eksperci z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, który obchodzimy w sobotę 29 października. W zeszłym roku ogłoszono wyniki badań na łamach pisma "Lancet", które przeprowadziła w 22 krajach, światowa organizacja zajmująca się problemem udarów - World Stroke Organization (WSO).

Oszacowano, że 80-90 proc. udarów, spowodowane jest czynnikami, na które mamy sami wpływ. Aby uniknąć tego zjawiska, wystarczy zmienić swój styl życia. Najważniejsze bodźce, które przyczyniają się do powstawania udaru, wymienione na łamach pisma, to: nadciśnienie tętnicze, papierosy, zaburzenia lipidowe, stosunek obwodu pasa do obwodu bioder, będący wskaźnikiem otyłości brzusznej, nieprawidłowa dieta, brak regularnej aktywności fizycznej, cukrzyca, nadużywanie alkoholu, stres, depresja oraz choroby układu sercowo-naczyniowego.

Specjaliści mówią, że jeżeli chodzi o udar, to nie jest on nieuchronną konsekwencją starzenia się. W większości przypadków jest to sprawa czynników, które go powodują. Wystarczy poznać te "bodźce" i po ich modyfikacji, można zdecydowanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru oraz zgonu z jego powodu.

Źródło:
rynekzdrowia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

zyburt zyburtowicz.
  • zyburt zyburtowicz.
  • 26.04.2012 14:46

................................................................?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To co nas ludzi spotyka w życiu, to wypadkowa naszych poczynań w 99%. Reszta to przypadek. Zidentyfikowane czynniki ryzyka udaru. To: nadciśnienie tętnicze, otyłość, brak ruchu, cukrzyca, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów. Dlatego jeśli by się zastanowić to można poprzez właściwe zachowanie uniknąć udaru mózgu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.