Facebook Google+ Twitter

Uderz i uciekaj. Akademia Ruchu w CSW

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać nagrania i fotografie ulicznych performanców Akademii Ruchu. Wystawa "Autoprezentacja: Akademia Ruchu. Miasto. Pole akcji" potrwa do 29 kwietnia.

 / Fot. materiały prasoweAkademia Ruchu to teatr wizualny, znany również jako "teatr zachowań". Działa od 1973 roku. Przestrzenią są miasta, ich ulice, place, różne zakamarki. Artyści kierują swoją sztukę do wszystkich - odbiorcami, uczestnikami są przechodnie, mieszkańcy Warszawy, Ciechanowa, Łodzi, Świnoujścia, Oleśnicy, Olsztyna, Ostródy i Wetliny.

Od 1975 roku aktywność teatru stała się regularna. Wtedy aktorzy działali w Studenckim Centrum Środowisk Artystycznych "Dziekanka". Tam też pokazali publiczności "Autobus", zainspirowany znanym obrazem Bronisława W. Linkego o tym samym tytule, przedstawiającym zdehumanizowane społeczeństwo lat 50. Artyści zasiedli na krzesłach wyimaginowanego autokaru. Była matka tuląca wyobrażone dziecko, dwoje studentów, robotnik w zatwardziałym geście odmowy oraz mężczyzna trzymany przez kobietę w pozycji "piety".

"Pasażerowie" pozostali milczący i nieruchomi do końca spektaklu. W tle grała nieznośna muzyka złożona z odgłosów codzienności lat 70. - fabryczny hałas, gwar ulicy, tramwaju, defilad i nabożeństw, a także przyśpiewek ludowych. Akcja nie miała określonych ram czasowych. Zakończyła się nieoczekiwanie, poprzez wyciągnięcie wtyczki od reflektorów oświetlających aktorów. Artyści nie spodziewali się, że widzowie wytrzymają, jednak udzieliła im się cicha atmosfera "Autobusu" i nawet po ponownym zapaleniu światła i skierowaniu go na nich, przez dłuższą chwilę nie poruszali się.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.