Facebook Google+ Twitter

Uderzenie w dno, czyli stan polskiej piłki nożnej

To koniec polskiego futbolu? Polskie drużyny kończą rozgrywki w pucharach europejskich już w fazach wstępnych, reprezentacja nie potrafi pokonać niżej notowanych rywali. Jednak każdy kryzys ma swój koniec.

Ireneusz Jeleń podczas meczu eliminacji MŚ 2010 Polska - Słowacja na Stadionie Śląskim w Chorzowie. / Fot. Andrzej Grygiel/PAPKażdy fan piłki nożnej w Polsce pewnie nieraz się zastanawiał, dlaczego dzieje się tak źle. Wielu winą obarcza Polski Związek Piłki Nożnej, czy słusznie? Na pewno jest w tym trochę racji. W wyborach przeprowadzanych wewnątrz struktur związku dochodzi do rotacji miejsc. Wybierani zostają ludzie z określonego środowiska wychowanego w czasach PRL-u, kiedy to krętactwo, kombinatorstwo i korupcja były powszechne. W pewnym stopniu ma to wpływ na dzisiejszy obraz polskiego futbolu, jaki w tej chwili obserwujemy.

Źle dobrany skład PZPN to jednak nie jedyny problem. Polska to kraj o populacji przekraczającej 38 mln. Czy naprawdę nie jesteśmy w stanie wybrać jedenastu spośród tylu milinów? Jedenastu, którzy mogliby godnie reprezentować naród? Można więc dostrzec kolejny problem. Jest to system szkoleniowy, równie przestarzały jak struktury związku. Młodzi Polacy zamieszkujący mniejsze miejscowości praktycznie nie maja szans na sukces. Brakuje nam scoutów, boisk, sprzętu, czyli podstawowych środków potrzebnych do rozwijania młodych talentów.

Nadszedł czas na kilka słów na temat Polskiej Ekstraklasy. Poziom ligi jest fatalny. Jeden z najniższych w Europie. W aktualnym rankingu UEFA Polska zajmuje 26. miejsce z 12 916 punktami.

Można uznać iż 26. miejsce na 53 ligi jest dobrym wynikiem, ale pod warunkiem, że każde państwo miało by taką samą liczbę mieszkańców. Przykładem może być Cypr, który jest zamieszkiwany przez około 800 tys. ludzi. Z roku na rok coraz trudniej polskim drużynom o awans w europejskich pucharach. Ostatnią drużyną, która wzięła udział w rozgrywkach Ligi Mistrzów, był Łódzki Widzew w sezonie 1996/1997.

Kolejnym problemem jest reprezentacja Polski. Po rozlosowaniu grup w eliminacjach do mistrzostw Świata w 2010 roku w RPA, w Polsce zapanował optymizm. Grupa, w której najmocniejszymi rywalami wydawali się Czesi, nie wydawała się trudna. Jednak pasmo porażek, błędów i afer wokół reprezentantów spowodowały, iż zajęliśmy 5. miejsce w grupie wyprzedzając jedynie San Marino.

Zarówno kibice, jak i sponsorzy bojkotują reprezentację. Podczas ostatniego spotkania stadion Śląski świecił pustkami, natomiast jeden ze sponsorów, Bank Zachodni WBK, zdecydował się wycofać swoje banery reklamowe wokół Stadionu Narodowego. Przedstawiciele banku napisali w oświadczeniu "solidaryzujemy się z kibicami piłki nożnej w Polsce i podpisujmy się pod stwierdzeniem wielokrotnie wyśpiewywanym podczas ostatnich meczów reprezentacji: Piłka nożna dla kibiców".

Pozwoliłem sobie dokonać pewnych obserwacji. Człowiek spadając z góry, na której było mu dobrze, będzie chciał na nią powrócić. Uważam, że reprezentacja Polski spadła właśnie z takiej góry w jakaś przepaść. Wyjść z tej przepaści nie będzie łatwo, ponieważ większość ludzi zdolnych do pomocy odcina się od udzielenia jej. Jednak wytrwałością i konsekwencją powinniśmy kiedyś powrócić na szczyt. Wiemy, jak dobrze jest na szczycie i będziemy dążyć, by ponownie osiągać sukcesy. Potrzeba na to trochę czasu. Powinniśmy być cierpliwi, bo przed nami Euro2012, gdzie miejmy nadzieję uda nam się powrócić na przysłowiową "górę" . Ważne, by nie tracić wiary.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Tylko co? Mam na to dowody! Screen z gg wykaże, że w czasie wstawienia 1, rozmawiałam z Tobą! Ha! Dobrze, że Kasia ratuje mój honor :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taaa... jasne, ja Cię nie zagadałem... :P.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mądrala. To przez Ciebie dałam 1! Bo mnie zagadałeś...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mówiłem, że jesteśmy potęgą, bo wyprzedziliśmy San Marino :D! Oczywiście się z Tobą zgadzam Mateuszu i dlatego daję 5+, a nie tak jak inni przez "przypadek" inne oceny ...:P.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nic się nie stało :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

BARDZO Cię przepraszam... Przez okropny przypadek dałam 1*... Zamykałam inne okno i trafiłam w gwiazdkę... Bardzo mi przykro. Zgadzam sięz tym co napisałeś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.