Facebook Google+ Twitter

„Udręczona Rosja...” Politkowskiej nareszcie w Polsce!

27 września 2007 do księgarni w całej Polsce trafi słynna książka Anny Politkowskiej „Udręczona Rosja. Dziennik buntu”.

 / Fot. www.noirsurblanc.plAnna Politkowska w swojej książce opisuje, niemal dzień po dniu, drugą kadencję prezydentury Władimira Putina od 2003 do 2005 roku. Opisuje mechanizmy działania prezydenta oraz reakcje społeczne na nie. To zapis wydarzeń, uczuć oraz refleksji sformułowanych w konwencji dziennika. W krajach, w których książka została już wydana, wywołała wstrząs. Często zmieniała poglądy na Rosję Putina i Czeczenię. Książka ta nie jest przeznaczona wyłącznie dla specjalistów zajmujących się polityką. To pozycja skierowana do każdego, kto jest gotowy poznać wynik wieloletniego poszukiwania odpowiedzi na pytania dręczące współczesną Rosję.

Władze Rosji zdają sobie sprawę z tego, że rocznica śmierci tej kontrowersyjnej dziennikarki, roznieci na nowo ogień dyskusji o okolicznościach wydarzenia. Początkiem nowej fali zainteresowania jej zagadkowym zgonem okazał się film Andreja Nekrasowa „Bunt. Sprawa Litwinienki”, który w Polsce miał swoja premierę 31 sierpnia 2007 roku. Ukazuje on między innymi najnowsze poglądy opozycji na temat zlikwidowania Politkowskiej.


Niezależna ponad wszystko

Urodziła się jako Anna Mazepa w 1958 roku w Nowym Jorku. Jej rodzice byli dyplomatami ONZ. W 1980 roku ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Moskiewskim. Zadebiutowała w gazecie Izwiestija. Od początku lat 90, posiadaczka dwóch obywatelstw (rosyjskiego i amerykańskiego). Od 1999 roku pisywała w opozycyjnej gazecie "Nowaja Gazieta". W swoich tekstach skupiała się, w dużej mierze na sprawie Czeczenii. Wytykała władzom łamanie praw człowieka na terenie „Kraju Wilków”. W kręgu jej zainteresowań był Władimir Putin i Czeczenia. Uhonorowano ją nagrodą OBWE, „Złotym Piórem Rosji”, oraz „Dobrym Uczynkiem – Dobrym Sercem”.

Wielokrotnie brała udział w procesach negocjacji związanych z próbą uwolnienia porwanych. Do najważniejszych z tego typu akcji w jej życiu należała z całą pewnością walka o uwolnienie widzów spektaklu "Nort-Ost", w teatrze na Dobrówce w październiku 2002 roku. Kiedy próbowała dotrzeć do Biesłanu, do tragedii dziejącej się w tamtejszej szkole, zasłabła w samolocie. Mówiono wówczas, że dodano jej do herbaty, którą wypiła na pokładzie, jakiś szkodliwy środek.

7 października minie rok odkąd Anna Politkowska została zamordowana. Znaleziono ją martwą w windzie jej mieszkania przy ulicy Leśnej 8/12. Mieszkała w centrum Moskwy, niedaleko Dworca Białoruskiego. Zginęła od strzału w głowę z bliskiej odległości. Tego samego dnia Władimir Putin będzie obchodził swoje 55 urodziny.


Tytuł: Udręczona Rosja. Dziennik buntu
Tytuł oryginału: "Russian Diary"
Autor: Anna Politkowska
Tłumaczenie z jęz. angielskiego: Anna Michalska
Wydawca: Noir sur Blanc
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 27 września 2007r.,
Cena katalogowa: 33 zł.

Komentarze Ośrodka Studiów Wschodnich odnośnie śmierci Anny Politkowskiej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Plus za zwrócenie uwagi na ważną książkę. Swoją drogą kobieta była niesamowicie odważna. Piszesz, że urodziła się w Stanach i miała podwójne obywatelstwo... ona nawet nie musiała w tej Rosji mieszkać... niesamowity człowiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) - argumentacja nie ma znaczenia. Ta książka dawno powinna być w Polsce. Dobrze, że mimo zabójstwa autorki, zdecydowano się ją wydać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.