Facebook Google+ Twitter

UE będzie nadzorować wycofywanie się Rosjan z Gruzji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-06 20:28

Kraje Unii Europejskiej zgodziły się na wysłanie własnej misji do Gruzji. Będzie ona nadzorować wycofywanie się rosyjskich wojsk z okupowanych terenów. O tej decyzji poinformował francuski minister spraw zagranicznych po nieformalnej naradzie unijnych szefów dyplomacji w Awinionie.

Ministrowie 27 państw zaakceptowali wysłanie misji, choć szczegółów jeszcze nie ustalili. Wszystko jednak wskazuje na to, że do Gruzji poleci dwustu unijnych policjantów, by patrolować rejony przy granicy z Abchazją i Osetią Południową. Później mieliby także zajmować tereny, które obecnie okupują rosyjskie wojska. Moskwa musiałaby jednak najpierw zgodzić się na ich wycofanie. Będzie o to zabiegać francuski prezydent podczas poniedziałkowej wizyty w rosyjskiej stolicy.

Polska zadeklarowała chęć udziału w unijnej misji, ale - jak poinformował szef MSZ-tu Radosław Sikorski - konkretną ofertę przedstawimy, gdy Wspólnota ostatecznie uzgodni szczegóły operacji. Ma to nastąpić w połowie miesiąca na kolejnym, już formalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych.

Przy okazji dyskusji o Gruzji, padła propozycja, by przeprowadzone zostało niezależne dochodzenie w sprawie wojny na Kaukazie. Chodzi o ustalenie faktów - okoliczności wybuchu konfliktu, liczby ofiar i osób odpowiedzialnych za zbrodnie. Wielka Brytania wprost wskazuje na Rosję i podkreśla, że Moskwa powinna odpowiedzieć za atak na Gruzje i naruszenie integralności terytorialnej suwerennego państwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.