Facebook Google+ Twitter

UE dała Polsce możliwość zablokowania Gazociągu Północnego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-10 19:38

Polska będzie mogła przyblokować inwestycje rosyjskiego Gazpromu i dostęp do sieci przesyłowych. Gwarantują to przepisy dotyczące interesów zagranicznych koncernów energetycznych we Wspólnocie, które dziś zostały uzgodnione przez unijnych ministrów gospodarki w Luksemburgu.

Jeśli Polska uzna, że dana inwestycja jest zagrożeniem, będzie mogła go odrzucić - tłumaczy wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem, jest to wystarczające zabezpieczenie. - Ponieważ tu chodzi o bezpieczeństwo narodowe i w takiej sytuacji można odmówić udostępnienia rynku, czy zgody na przejęcie przedsiębiorstwa, które ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa danego kraju - dodał.

Inwestycji zagranicznych koncernów, w tym rosyjskiego Gazpromu, nie będzie jednak mogła przyblokować Komisja Europejska - przyznaje wicepremier Pawlak. - To zależy od polityki właściciela i kraju, jeżeli jakiś kraj zdecyduje się na bliską przyjaźń, to Unia Europejska takich mechanizmów nie ma. To jest bardziej sprawa odpowiedzialności, bezpieczeństwa i polityki krajów - dodał.

Polska poparła przepisy, mimo że znacznie odbiegają one od pierwotnego projektu. Przewidywał on, że zagraniczne koncerny, które są jednocześnie producentami i dystrybutorami energii nie będą mogły w ogóle inwestować w europejskie sieci przesyłowe. Ponieważ Gazprom tego warunku nie spełnia, nie mógłby przejmować unijnych gazociągów. Jednak na takie przepisy nie zgodziły się między innymi Niemcy i Francja, które prowadzą własne interesy energetyczne z Rosją.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.