Facebook Google+ Twitter

UE: Kto szefem Rady Europejskiej?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-19 08:29

Dziś w Brukseli ostateczne starcie - europejscy liderzy zbiorą się na szczycie (początek ok. 18), by wybrać osoby na dwa kluczowe stanowiska przewidziane w traktacie lizbońskim. Chodzi o przewodniczącego Rady Europejskiej, potocznie zwanego prezydentem, oraz o unijnego ministra spraw zagranicznych. Jeszcze wczoraj zgody we Wspólnocie nie było.

Na liście kandydatów jest ponad 20 nazwisk, a niektórzy przewidują, że jeszcze dziś pojawią się nowe. Szwedzki premier Fredrik Reinfeldt nie traci jednak nadziei na porozumienie na szczycie. „To może zająć kilka godzin, a może nawet całą noc" - mówił.

Najpoważniejszym kandydatem na unijnego prezydenta wciąż jest belgijski premier Herman van Rompuy. Konkurować z nim próbują jeszcze szefowie rządów Holandii i Luksemburga - Jan Peter Balkenende i Jean-Claude Juncker. A Londyn forsuje Tony'ego Blaira, który już wydawał się bez szans.

Na unijnego ministra spraw zagranicznych też chętnych nie brakuje - to mniej lub bardziej znani politycy. Podobno półtora tygodnia temu wstępnie zaakceptowany przez unijne stolice był szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband. Nagle jednak wycofał się z wyścigu - mówi w rozmowie z Polskim Radiem ekspert brukselskiego Centrum Polityki Europejskiej Antonio Missiroli. „I wtedy dyskusja wymknęła się spod kontroli. Pojawiło się dużo nazwisk, żądań i warunków" - mówi. Teraz najczęściej pojawia się nazwisko byłego premiera Włoch Massimo D'Alemy, ale niektórym nowym krajom Unii przeszkadza jego komunistyczna przeszłość. Poza tym kiedyś ktoś wspomniał, że na to stanowisko pasuje też były sekretarz generalny Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer, czy Francuzka Elisabeth Guigou.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.