Facebook Google+ Twitter

UE miała być dużą Szwajcarią?

Inspiracją ojców UE była Szwajcaria. Nie wzięli jednak od niej najważniejszego Sposobu podejmowania decyzji w sprawach wspólnych.

Inspiracją dla założycieli EWG (obecnej UE) Roberta Schumana, Konrada Adenauera, Charles’a de Gaulla, Winstona Churchilla, Paula Valerery’ego i in. była Szwajcaria. Valery stwierdził: „Szwajcaria to wyspa, wysepka pokoju, wolności prosperity. Prawdziwie błogosławiona ziemia. ... potrafi rozwiązać prawie wszystkie problemy, które od stuleci są nieszczęściem Europy...” Wzięli rozwiązanie od prymusa lecz niestety nie zaadoptowali od Helwetów najważniejszego. Ich systemu politycznego.

Obecnie UE to terytorialnie i administracyjnie duża Szwajcaria – politycznie zbiurokratyzowany luźny związek. Nie ma wspólnej polityki zagranicznej, nie ma wspólnej polityki energetycznej, nie ma skutecznego podejmowania decyzji. Tzw. przywódcy krajów członkowskich mają na uwadze swoje partykularne interesy a nie rozwiązania dobre dla całej UE. Najważniejsza dla nich jest opinia (interes) ich krajowych wyborców. To jest zrozumiałe - od tego zależy ich „To be, or not to be”. Nie potrafią porozumieć się w wielu istotnych dla UE sprawach. Brak wypróbowanego przez Helwetów sposobu rozwiązywania spraw wspólnych”:

„Wszystkie ważne decyzje w sprawach publicznych obywatele powinni podejmować bezpośrednio. Korzystanie z "usług" pośredników, bez patrzenia im cały czas na ręce, prowadzi do przepaści.”

Do czego prowadzi stosowanie uproszczonej demokracji do rozwiązywania spraw ogółu jest aktualna sytuacja w największym państwie naszej globalnej wioski. Uwikłanie w kosztowne wojny, kryzys finansowy, nadmierny dług publiczny, wspomaganie banków a nie obywateli, miliardy wydawane na spektakl wyborczy, etc. Wszystko to się dzieje w kraju, który ma dwustuletnią tradycję i doświadczenie w stosowaniu, jak się niektórym wydaje, najlepszej odmiany demokracji pośredniej z większościową ordynacją wyborczą, z tzw. JOW –ami.

O obecnej sytuacji finansowej w USA pisze Jim Rogers: „.. obecne zadłużenie Stanów Zjednoczonych wynosi ponad 11 bilionów dolarów, co stanowi blisko 75 proc. amerykańskiego PKB, i w ostatnich latach zwiększa się co roku o kolejny 1 bilion dolarów. Oznacza to, że każdy Amerykanin - wliczając w to niemowlęta - ma 35 tys. dolarów długu, który zostanie z niego ściągnięty za pomocą podatków....”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

grzesie2k -u

Przykro mi, że mnie nie rozumiesz. Po pierwsze jeśli Ci moje teksty nie odpowiadają to ich nie czytaj! Po drugie jeśli znasz lepszy sposób na naprawę naszej ojczyzny - to przedstaw go. Jeśli natomiast chcesz pod moimi tekstami się popisywać, grać mi na nerwach, uprawiać krytykanctwo TO BĘDĘ TWOJE WPISY USUWAŁ!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram, tylko demokracji bezpośrednią jest prawdziwą demokracją samoregulującą się, czyli ze sprzężeniem zwrotnym. Obywatel musi wiedzieć, jak w tych szwajcarskich komunach, że jest członkiem społeczności i jego decyzje są uwzględniane a konsekwencje zbiorowej decyzji dla wszystkich jednakowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie, nie jesteś konsekwentny. Ty się powtarzasz. To właściwie zaczyna podpadać pod upierdliwość. Jeszcze gdybyś publikował każdy tekst w innym miejscu, ale nie, Ty musisz sprzedawać jedną ideę tym samym ludziom 20 razy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taa
Helweci "bez pośredników" w tyle nie zostali.

http://www.indexmundi.com/switzerland/debt_external.html
http://www.indexmundi.com/g/r.aspx?c=sz&v=94

na głowę : 175 tys. USD
do PKB - 3 razy !!!
przyrost roczny: o 25% !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

OK jestem kosekwentny bo jestem głęboko przekonany do idei DB. Jeśli dobrze Cię rozumiem to Ty preferujesz pisanie o wszystkim i o niczym?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje, jeszcze jeden tekst i będziesz miał 20 o tym samym!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.