Facebook Google+ Twitter

UE nie chce mediować w konflikcie gazowym Rosji z Ukrainą

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-06 07:53

Unia apeluje o rozwiązanie sporu i mnoży spotkania kryzysowe. Wczoraj w Brukseli spotkali się zastępcy ambasadorów 27 krajów, a do Kijowa pojechali eksperci Komisji Europejskiej. Natomiast dziś odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Gazpromu.

Kilka państw odczuło zakłócenia w dostawach gazu, ale poważnych problemów na razie nie ma. Jeśli jednak spór rosyjsko-ukraiński będzie się przedłużał, sytuacja może się pogorszyć - przyznają unijni eksperci. Przedstawiciele Wspólnoty naciskają więc na szybkie zakończenie konfliktu - w tej sprawie Unia ogranicza się do apeli „To jest spór handlowy między Rosją i Ukrainą i musi być rozwiązany przez obydwie strony. Unia Europejska nie chce mediować, ani wskazywać kto jest odpowiedzialny za tę sytuację" - mówi rzecznik Komisji Europejskiej Ferran Tarradellas.

Unia wywiera presję zarówno na ukraiński Naftohaz, jak i rosyjski Gazprom - temu mają służyć wczorajsze i dzisiejsze rozmowy z przedstawicielami obu koncernów. Zostali oni także zaproszeni do Brukseli na piątkowe spotkanie unijnych koordynatorów do spraw gazu. Pojutrze natomiast w Pradze na temat konfliktu gazowego i konsekwencji dla Unii będą rozmawiać ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.