Facebook Google+ Twitter

UE nie wprowadzi sankcji wobec Rosji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-01 07:25

Unia Europejska nie wprowadzi sankcji wobec Rosji za inwazję w Gruzji - takie są najczęściej powtarzające się prognozy przed dzisiejszym unijnym szczytem w Brukseli. Po południu przywódcy 27 państw będą rozmawiać, jak załagodzić rosyjsko-gruziński konflikt.

Sygnały płynące ze wszystkich najważniejszych europejskich stolic jasno wskazują, że pierwotny plan wprowadzenia sankcji wobec Rosji nie zyska akceptacji podczas szczytu. Jak mówi Polskiemu Radiu profesor Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu Warszawskiego, plan wprowadzenia restrykcji wobec Moskwy od początku był nierealny. Wszystko dlatego, że sieć powiązań Rosji z Europą jest zbyt mocna. "Trudno sobie wyobrazić, żeby Unia Europejska, a zwłaszcza Polska nie kupowała rosyjskiego gazu. Sankcje to jest ładne pojęcie, ale w praktyce nie stać nas na zapłacenie takiej ceny" - powiedział profesor Lewicki.

Sankcje mogą dotknąć jedynie przywódców Osetii Południowej i Abchazji. Unijni przywódcy najprawdopodobniej będą natomiast rozmawiać o pomocy humanitarnej dla Gruzji oraz o nowych misjach obserwacyjnych.
Nadzwyczajny unijny szczyt został zwołany przez francuskiego prezydenta w reakcji na wydarzenia na Kaukazie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.