Facebook Google+ Twitter

UE obiecuje Białorusi pomoc finansową

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-28 19:37

Unia Europejska obiecuje Białorusi pomoc finansowa nie czekając na demokratyczne reformy w tym kraju. Władze w Mińsku z kolei chcą szybkich rozmów o ułatwieniach wizowych do Wspólnoty. Te sprawy omawiane były podczas wizyty w Brukseli szefa białoruskiej dyplomacji.

Komisja Europejska wprawdzie naciska na Mińsk, by kontynuował demokratyczne reformy, ale dodaje, że pomoc finansową uzależnia przede wszystkim od spełnienia warunków gospodarczych, a nie politycznych. Komisarz do spraw zagranicznych Benita Ferrero-Waldner mówiła między innymi o pożyczkach z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, oraz Obudowy i Rozwoju.

"Oczywiście za wcześnie, by mówić jak wielka będzie to kwota, ale miejmy nadzieję, że będzie możliwe wsparcie dla Białorusi w trudnych czasach kryzysu" - dodała unijna komisarz. Z kolei białoruski
minister spraw zagranicznych Siarhiej Martynau mówił, że dla Mińska priorytetem są ułatwienia wizowe.

"Obywatele i mieszkańcy Białorusi nie mogą zaakceptować sytuacji, w której za wizy do Unii płacą niemal dwukrotnie więcej niż mieszkańcy państw sąsiednich" - mówił.

Kolejne spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej i Białorusi odbędzie się jesienią. Wtedy też Bruksela oceni, czy Mińsk gwarantuje demokratyczne standardy - od tego uzależnia bowiem decyzję w sprawie sankcji dyplomatycznych, które zostały zawieszone w marcu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.