Facebook Google+ Twitter

UE obniża ceny roamingu

Nowe unijne zasady pomogą użytkownikom telefonów komórkowych kontrolować koszty podczas pobytu za granicą. Od lipca surfowanie w sieci i pobieranie plików będzie automatycznie limitowane przez operatora - dzięki temu unikniemy zaskakujących rachunków.

Nokia 2600. www.wikipedia.org / Fot. Jorge BarriosParlament Europejski konsekwentnie obniża koszty korzystania z telefonów komórkowych za granicą. Od lipca operatorów sieci obowiązuje nowy cennik. Do końca czerwca 2011 Komisja Europejska ma ocenić zakres, w jakim dostosowali się oni do nowych zasad.

Regulacje UE przewidują automatyczne zablokowanie dostępu do Internetu, gdy przekroczymy limit wydatków roamingowych. Od lipca dla całej Unii limit ten wynosi 50 euro. Jeśli użytkownik chce wydać więcej, musi indywidualnie ustalić to z operatorem. Maksymalna cena, jaką zapłacimy za przesyłanie danych została obniżona z 1 euro do 80 centów za 1 megabajt. Jeśli osiągniemy 80% wartości limitu, operator musi nas o tym powiadomić.

Lato, to okres sprzyjający wyjazdom zagranicznym. Dlatego obniżki opłat akurat teraz powinny pomóc wczasowiczom uniknąć niespodziewanie wysokich rachunków za przeglądanie stron internetowych, poczty elektronicznej oraz innych aplikacji mobilnych podczas pobytu w innych krajach UE.

Oprócz obniżek internetowych, zmieniła się także cena połączeń. Jeszcze w poprzednie wakacje, za minutę rozmowy musieliśmy zapłacić 43 centy. Dzisiaj zapłacimy 39 centów, a w 2011 roku prawdopodobnie jeszcze o 4 centy mniej. Koszt wysłania SMS przez ostatnie lata pozostaje bez zmian.

Rozporządzenie UE nie jest korzystne dla sieci komórkowych. Na początku czerwca czterech wiodących w Europie operatorów przegrało próbę unieważnienia tych ograniczeń. Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał je, powołując się na ochronę interesów konsumentów i sprawniejsze funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

Nie trzeba czekać na raport Komisji Europejskiej, aby zauważyć, że niektóre sieci ignorują nowe przepisy. Co prawda w ofertach sieci Orange i Era już pojawiły się informacje o automatycznej kontroli kosztów za granicą, jednak nie wszystkie regulacje zostały wzięte pod uwagę. Rozporządzenie UE przewiduje darmowe odsłuchiwanie poczty głosowej, natomiast zarówno Era, jak i Orange policzą nam za tą usługę, tak jak za wykonywanie połączenia.

Cyfrowa Agenda dla Europy podkreśla konieczność całkowitego zlikwidowania różnicy pomiędzy taryfami w kraju i za granicą. Ma to nastąpić do 2015 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.