Facebook Google+ Twitter

UE obroni prześladowanych chrześcijan

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-04 08:34

Indyjscy wyznawcy Jezusa mają wsparcie Unii Europejskiej. Dyplomaci Wspólnoty przyjrzą się odbudowie chrześcijańskich osad, które zniszczyli indyjscy fundamentaliści. Największy pogrom miał miesce jesienią 2008 roku.

Dziś przedsawiciele Unnii odwiedzą dystrykt Kandhamal, gdzie według różnych danych zamordowano od blisko 40 do ponad 100 chrześcijan.

Unijni dyplomaci odbyli już w Bubaneśwarze, stolicy Orisy rozmowy z przedstawicielami władz stanowych, policją oraz reprezentantami kościołów chrześcijańskich. Szef misji podkreślił, iż pogromy w Kandhamalu odbiły się silnym echem w krajach Unii Europejskiej i dlatego dyplomaci z krajów członkowskich chcą poznać obecną sytuację miejscowych chrześcijan.

Dzisiaj delegacja, w skład której wchodzi również przedstawicielka Polski, ma odwiedzić dystrykt Kandhamal, w którym doszło w 2008 roku do największych aktów przemocy. Spalono tam kilkadziesiąt kościołów i kaplic oraz niemal pięć tysięcy domów należących do chrześcijan. Prawie pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców uciekło wówczas w popłochu z terenów ogarniętych pogromami. Ludzie ci przez wiele miesięcy mieszkali w tymczasowych obozach bojąc się powrotu w rodzinne strony.

Misja Unii Europejskiej chce się zapoznać na miejscu z postępami rehabilitacji tych ludzi oraz odbudową zniszczonych domostw.

Przeciw wizycie unijnych dyplomatów w Kandhamalu protestują przedstawiciele nacjonalistycznej Indyjskiej Partii Ludowej oraz fundamentalistycznej Światowej Rady Hindusów. Członkowie obu ugrupowań zorganizowali w Bubaneśwarze pikiety w miejscach odwiedzanych przez unijnych dyplomatów.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.