Facebook Google+ Twitter

UE: Polska chce przedłużenia dopłat do kredytów dla rolników

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-18 19:16

Polska poprosi jutro unijne kraje o zgodę na przedłużenie dopłat do kredytów na zakup ziemi przez rolników. Sprawa będzie omawiana na spotkaniu ministrów rolnictwa 27 krajów w Luksemburgu.

Polscy rolnicy teraz mogą ubiegać się o zwrot nawet 75 procent odsetek od kredytów, które zaciągają na zakup ziemi. Zezwalają na to przepisy obowiązujące w naszym kraju, tym samym umożliwiają powiększenie gospodarstw rolnych. Jednak od czasu wejścia do Unii Europejskiej takie preferencyjne traktowanie rolników jest określano jako pomoc państwa i zaakceptować je musi Komisja Europejska.

Bruksela już dwukrotnie zgadzała się na to, ale ostatnio uznała, że nie widzi potrzeby dalszego wsparcia. Rząd w Warszawie zwrócił się więc do krajów członkowskich o zgodę. Jeśli nie będzie sprzeciwu, to przez kolejne 3 lata polscy rolnicy będą mogli skorzystać z pomocy państwa. Na razie - jak relacjonują nasi dyplomaci - wniosek ma szansę powodzenia. Nawet te państwa, które są teraz przeciwne rządowym dopłatom, mogą wyrazić zgodę, bo nie wykluczają, że w przyszłości i one skorzystają z podobnego wsparcia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.