Facebook Google+ Twitter

UE: Pomoc dla Grecji wstrzymana. Obama: Nie pomożemy Europie

2 listopada na miniszczycie w Cannes, Angela Merkel i Nicolas Sarkozy zapowiedzieli, że wstrzymują pomoc dla Grecji do czasu rozstrzygnięcia kontrowersyjnego referendum. Dziś rozmowy mają być kontynuowane w rozszerzonym składzie. Również dzisiaj rozpoczyna się spotkanie grupy G-20, z udziałem prezydenta USA Baracka Obamy.

 / Fot. EPA/GUILLAUME HORCAJUELOW nadzwyczajnym miniszczycie w Cannes uczestniczyli kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Nicolas Sarkozy, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, przewodniczący eurogrupy Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Późnym wieczorem dołączył do nich premier Grecji Jeorios Papandreu.

Papandreu bronił swojej decyzji o rozpisaniu referendum i zapowiedział, że odbędzie się ono jak najszybciej. Możliwy termin to 4-5 grudnia. W referendum Grecy mają zdecydować, czy przyjmą pomoc oraz program głębokich reform i oszczędności. Przyznał jednocześnie, że referendum ma w zasadzie odpowiedzieć na pytanie, czy Grecja pozostanie w strefie euro. Papandreu może się jednak przeliczyć, gdyż 60 proc. Greków odrzuca plany reform, a w najbliższy piątek w greckim parlamencie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

Czytaj także: Czy pomoc finansowa dla Grecji to naprawdę dobry pomysł?

Po zakończeniu miniszczytu Merkel i Sarkozy na wspólnej konferencji prasowej, oznajmili, iż pierwsza transza pomocy dla Grecji zostaje wstrzymana do czasu przeprowadzenia referendum. Merkel wyraźnie przy tym podkreśliła, że jeśli w referendum zwyciężą przeciwnicy reform, to dalsza przynależność Grecji do strefy euro stanie pod znakiem zapytania. Sarkozy dodał, iż pomoc Atenom zostanie udzielona wyłącznie w przypadku, gdy zaaprobują one uzgodniony 27 października plan.

W czwartek (3 listopada) rozmowy w sprawie Grecji mają być kontynuowane w rozszerzonym o przywódców Włoch i Hiszpanii oraz Europejski Bank Centralny składzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 03.12.2011 08:33

Obama! twoje miejsce to drzewo ,jesteś tylko pionkiem w rękach pejsatych małp z Tel Awiw.FUCK USA,a unia lepiej niech się rozpadnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wujek Sam zorientował się, że ma do czynienia z dziurawym workiem, a że jego wiaderka też przeciekają i stąd taka decyzja...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Precz z USA
  • Precz z USA
  • 03.11.2011 11:41

P.Obama niech sie pan martwi swoim dlugiem bo w porownaniu z greckim to niebo a ziemia a pomocy od was nikt nie potrzebuje. Kryzys to zasluga panskich Bankow machlojek przekretow itd. p.Obama

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.