Facebook Google+ Twitter

UE powinna inwestować w Afryce. A Polska?

„Przyjmuje się, że w perspektywie 10-15 lat kontynent afrykański stanie się największym dostawcą ropy i gazu dla Europy. Może więc, zamiast wspierać Grecję, warto zainwestować w Afryce?” – mówił ambasador Jan Wieliński.

Jan Wieliński podczas wykładu / Fot. Ela WiejaczkaAmbasador Wieliński wygłosił podczas otwarcia Festiwalu Afrykańskiego w Krakowie gościnny wykład zatytułowany: „Wzajemne stosunki pomiędzy Afryką i Europą oraz miejsce Polski w tych stosunkach”. Zaczął od krótkiego rysu historycznego: lata 40 i 50. zeszłego stulecia to czas powstania Rady Europy oraz Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali; w tym samym czasie większość krajów afrykańskich poza Liberią i Etiopią była koloniami lub pozostawała w innej zależności od mocarstw europejskich. Lata 60. to przebudzenie Afryki, okres odzyskiwania niepodległości, a jednocześnie poszukiwania nowych form współpracy i stosunków między dawnymi państwami kolonialnymi i niepodległymi państwami afrykańskimi.

W 1993 r. do Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali dołącza Europejska Wspólnota Gospodarcza oraz Europejska Wspólnota Energii Atomowej, tworząc Unię Europejską (UE), w której wprowadza się zasady wolnego handlu i przekazuje część kompetencji krajów członkowskich organom ponadnarodowym. Rozpoczyna się kształtowanie wspólnej polityki handlowej, rolnej, transportowej i ekonomicznej. W tym czasie kraje zachodnie traktują kraje afrykańskie jako dostawców surowców, dyktując im ceny i warunki importowe, nie traktując ich jednak jako partnerów współpracy. Kraje europejskie nadal potrzebują surowców i nie chcą zrezygnować z uprzywilejowanej pozycji w krajach subsaharyjskich; zmiana tychże warunków współpracy byłaby dla ich gospodarki poważnym ciosem gospodarczym.

Szereg traktatów podpisywanych od lat 60. XX wieku aż do dzisiaj regulował współpracę między krajami Afryki a Europą. Chodziło w nich o m.in. łatwiejszy dostęp tych pierwszych do rynku krajów rozwiniętych i uzyskanie dalszych ustępstw ze strony byłych kolonii, intensyfikację współpracy, włączenie organizacji pozarządowych, poprawę warunków socjalnych, a także o walkę z HIV/ AIDS, zwalczanie bezrobocia, poprawę warunków sanitarnych, rozwój sektora prywatnego i kulturalnego oraz ekologii, reformę administracji państwowej, rozwiązywanie konfliktów zbrojnych wewnątrz i międzypaństwowych, ochronę praw człowieka, demokracji i rządu prawa, pomoc w organizowaniu wolnych wyborów oraz zwalczanie biedy na kontynencie afrykańskim.

Duży wpływ na kształt działań Unii Europejskiej w Afryce ma Komisja Europejska, która na kraje nieprzestrzegające praw człowieka nakłada różnego rodzaju sankcje w postaci embargo. W odniesieniu do krajów promujących demokrację stosuje pozytywne środki ekonomiczne, pomoc humanitarną i przywileje, udziela także wsparcia technicznego i logistycznego. Wypracowane w
2007 r. w Lizbonie strategiczne partnerstwo UE-Afryka opiera się na zasadzie bliskiej współzależności między Europą i Afryką, wspólnej odpowiedzialności za los obu kontynentów, poszanowania praw człowieka, zasad demokracji, praworządności oraz prawa do rozwoju. Partnerstwo sformułowało następujące cele: wzmocnienie i pogłębienie politycznych relacji między UE i Afryką, dążenie do osiągnięcia do 2015 r. wszystkich milenijnych celów rozwoju Afryki, stawianie czoła wyzwaniom globalnym, ustanowienie takiego partnerstwa, które jest skierowane do ludzi i prowadzi do społeczeństw obywatelskich z uwzględnieniem specyfiki każdego ludu afrykańskiego. Strategicznymi obszarami realizacji tego partnerstwa są pokój i bezpieczeństwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Igor
  • Igor
  • 31.05.2012 13:07

No proszę a u nas Afrykę postrzega się ciągle jako "wielką dziurę w ziemi".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc^
  • Gerard Stenc^
  • 30.05.2012 20:48

Polska miała prrzypływ kapitału i co ? Długi?Kochana Afryko,kacyki cię okradną....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.