Facebook Google+ Twitter

UE przedłuża zakaz wnoszenia płynów na pokład samolotów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-19 13:39

Zakaz wnoszenia płynów na pokład samolotów zostanie przedłużony i ma obowiązywać w Unii Europejskiej do kwietnia 2013 roku.

Propozycję Komisji Europejskiej zaakceptowali eksperci z krajów członkowskich i teraz czeka ona już tylko na akceptację Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z przepisami, na pokład samolotu można wnieść maksymalnie litr płynów. Jeden pojemnik nie może mieć jednak więcej niż 100 ml.

Zakaz wnoszenia płynów obowiązuje od czterech lat. Wprowadzono go w związku z planowanymi wtedy atakami terrorystycznymi, które udaremniła policja w Wielkiej Brytanii. Zamachowcy mieli użyć ciekłych substancji chemicznych. Początkowo planowano, że ograniczenia zostaną zniesione, gdy na lotniskach pojawią się specjalistyczne urządzenia do wykrywania ciekłych materiałów wybuchowych. Mówiło się o roku 2012, ale wciąż brak takich skutecznych urządzeń - mówi rzeczniczka Komisji Helen Kearns. - Zniesienie zakazu nie nastąpi więc zgodnie z naszymi oczekiwaniami, ale jest to związane z opóźnieniami w
pracach nad nowymi technologiami. I na nieszczęście dla pasażerów, zakaz będzie utrzymany jeszcze przez kolejne 3 lata - dodała rzeczniczka.

Komisja Europejska przekonuje, że zakaz jest potrzebny, bo na razie nie ma innych sposobów, które zagwarantowałyby, że na pokład samolotu nie zostaną wniesione ciekłe substancje wybuchowe, a zagrożenie atakami terrorystycznymi z użyciem płynów wciąż istnieje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.