Facebook Google+ Twitter

UE przekaże Ukrainie 11 mld euro w ramach pomocy. Ale nie od razu

"Unia Europejska jest gotowa dostarczyć Ukrainie 11 mld euro pomocy finansowej w ciągu kilku lat" - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Komisja Europejska przedstawiła pakiet wsparcia Ukrainy.

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso poinformował o planach pomocy finansowej dla Ukrainy / Fot. By http://www.flickr.com/photos/eppofficial/ [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia CommonsProponowany pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy będzie tematem obrad zwołanego na czwartek 6 marca 2014 roku nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli. Oferta Unii Europejskiej będzie również przedstawiona podczas spotkania przywódców z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem.

Chodzi o tzw. pomoc makrofinansową, w formie grantów oraz środków z europejskich instytucji finansowych. W ramach pieniędzy z unijnego budżetu: miliard czterysta milionów euro ma zostać udzielone w formie grantów, a miliard sześćset milionów - w formie pożyczek. Barroso oczekuje, że przywódcy państw członkowskich zaakceptują propozycję Komisji Europejskiej i będą solidarni wobec kryzysu w tym kraju, związananego z działaniami militarnymi Rosji na Krymie.

"Pakiet ten jest wyrazem zrozumienia ze strony Unii, jak bardzo ważna jest osłona finansowa nad tą delikatnie rozwijającą się demokracją ukraińską" - powiedział unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. Jak czytamy w serwisie Onet.pl według komisarza "Ukraina przestała być problemem kilku państw graniczących z tym krajem" i wszyscy pozostali członkowie UE mają świadomość powagi "rozgrywki geopolitycznej oraz podatności Ukrainy na destabilizację ze strony Rosji".

Bruksela proponuje także powołanie specjalnego funduszu dla środków, jakie mogą przekazać kraje członkowskie. Szczegóły zostaną jednak ustalone na czwartkowych obradach szczytu Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z jednej strony to wygląda jak przekupstwo, ale z drugiej.... UE zdobyła się na gest, który Rosji by nawet nie przyszedł do głowy. Prędzej przykręciłaby Ukrainie kurki z gazem.
Skorzystanie z takiej pomocy z pewnością pomogłoby Ukrainie ustabilizować wewnętrzną sytuację oraz poczuć się pewniej na arenie międzynarodowej.
Niestety pod wieloma względami nadal mamy sytuację patową. Putin nie odpuszcza, a Ukraina unika konfrontacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.