Facebook Google+ Twitter

UE przeznaczy 50 mld euro na rozwój państw wokół Bałtyku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-10 21:28

50 miliardów euro przeznaczy w najbliższych latach Bruksela na rozwój krajów położonych wokół Morza Bałtyckiego. Komisja Europejska ogłosiła właśnie nową strategię przeznaczoną dla ośmiu krajów tego regionu, w tym także dla Polski.

Nowa strategia była opracowywana przez ostatnie dwa lata. David Sweet z Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej mówi w rozmowie z Polskim Radiem, że unijne pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na ekologię, gospodarkę i infrastrukturę. "Głównym problemem tego regionu jest ekologia, a zwłaszcza zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego i położonego dookoła lądu. Musimy też postarać się podnieść poziom ekonomiczny zarówno w obecnej, trudnej sytuacji jak i na przyszłość. Musimy też udoskonalić system połączeń transportowych i zwiększyć dostępność do nich dla wszystkich mieszkańców regionu. Chodzi zarówno o komunikację jak i rynek energetyczny. Wreszcie, chodzi o bezpieczeństwo. Musimy unikać wypadków na morzu i poprawić reagowanie na sytuacje kryzysowe" - przyznał Sweet.

Strategia będzie jeszcze dyskutowana w gronie państw członkowskich Unii. Wszystkie jej szczegóły Parlament Europejski ma zaakceptować w drugiej połowie roku, w czasie szwedzkiego przewodnictwa we Wspólnocie. Ambasador Szwecji w Polsce Dag Hartelius podkreśla, że środki, jakie przeznaczy Unia to szansa na ogromny rozwój całego regionu. "To, co chcemy osiągnąć, to zwiększenie konkurencyjności regionu. Widzimy tu nie tylko problemy i wyzwania, ale także szanse, które możemy wykorzystać. Wszystko po to, aby rozwinąć rynki lokalne i uczynić cały region konkurencyjnym i lepiej prosperującym" - dodaje Hartelius w rozmowie z Polskim Radiem.

Według założeń strategii, unijne środki mają zostać przeznaczone m.in. na redukcję szkodliwych substancji w morzu, modernizację linii kolejowej łączącej Estonię z Polską, poprawę sieci energetycznych w regionie oraz na stworzenie wspólnego systemu nadzoru morza.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej nie wykluczają, że w niektórych projektach będzie mogła wziąć udział również Rosja. Jest to bowiem jedyne państwo basenu Morza Bałtyckiego, które nie należy do Unii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.