Facebook Google+ Twitter

UE: Sąsiedzi podzielą się z nami szczepionkami na grypę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-12 19:21

Kraje Unii Europejskiej powinny solidarnie pomagać sobie i jeśli trzeba będzie dzielić się szczepionkami przeciwko nowej odmianie grypy A/H1N1.

Tak uzgodnili ministrowie zdrowia 27 krajów członkowskich na spotkaniu w Luksemburgu. Na rynku są już dostępne 3 szczepionki i większość państw głównie ze starej Unii kupiła pierwsze dawki.

Cześć krajów, na przykład Belgia, Holandia, Francja, czy Wielka Brytania zamówiła duże ilości szczepionek, bo chce zabezpieczyć przed grypą nawet trzy czwarte społeczeństwa, a szczepienia chce rozpocząć za kilka dni. Są też jednak państwa, które w ogóle nie złożyły zamówień, albo są na etapie listu intencyjnego i negocjacji z jedną z firm produkującą szczepionki, jak Polska.
Komisja Europejska, przewidując możliwe problemy, nalegała na unijne stolice, by pomagały sobie w potrzebie - powiedziała komisarz do spraw zdrowia Andrea Vassiliu.

„Poprosiliśmy kraje, które już wcześniej się zabezpieczyły, by podzieliły się swoimi zapasami z państwami, które jeszcze nie mają szczepionek. Pracownicy służby zdrowia, jako grupa priorytetowa, powinni być szczepieni w pierwszej kolejności w całej Wspólnocie" - mówiła komisarz do spraw zdrowia. Do tej pory jednak kraje niechętnie reagowały na apele o dzieleniu się zapasami.

Teraz mogą być bardziej skore do pomocy, bo prawdopodobnie wystarczy jedna dawka szczepionki, a nie dwie, jak wcześniej przewidywano.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.