Facebook Google+ Twitter

UE: Szefowa dyplomacji Unii w końcu pojedzie na Haiti

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-23 07:17

Nowa szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, krytykowana za brak szybkiej reakcji na trzęsienie ziemi na Haiti, w końcu zdecydowała, że poleci na wyspę.

Od kilku dni nie milkną komentarze, że Brytyjka, ale także i cała Unia Europejska nie ma skoordynowanej strategii dla Haiti. Tymczasem traktat lizboński, który wszedł w życie pod koniec ubiegłego roku miał zapewnić, że Wspólnota będzie działała sprawniej.

Główny zarzut jest taki, że Unia Europejska, której hojna pomoc przekracza 400 milionów euro, jest prawie niewidoczna. Tak mówią europosłowie i niektórzy europejscy politycy. Podkreślają oni, że na arenie międzynarodowej liczą się nie tylko pieniądze ale też symboliczne, polityczne gesty.

Według nich symboliczna byłaby na przykład wizyta Catherine Ashton na Haiti, wtedy kiedy lądowała tam amerykańska sekretarz stanu Hilary Clinton. W Brukseli słychać komentarze, że Amerykanów widać, a z Unii dostrzegalne są wysiłki tylko poszczególnych krajów, nie Wspólnoty jako całości, a przecież traktat lizboński miał to zmienić. Są jednak i tacy, którzy mówią, że jest na to za wcześnie. Potrzeba czasu, by europejskie instytucje odnalazły się w nowej rzeczywistości.

W usprawnieniu działania Unii z pewnością nie pomagają problemy z utworzeniem nowej Komisji Europejskiej i dopiero budowane zaplecze przez szefową unijnej dyplomacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.