Facebook Google+ Twitter

UE szkoli bezrobotnych ze Śląska zgodnie z wymoganie rynku

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-07-31 12:47

Jak to możliwe, że w województwie jest 189,6 tys.bezrobotnych, a firmy skarżą się na brak rąk do pracy?

Przyczyna jest prosta: to zazwyczaj osoby, które albo nie mają żadnych kwalifikacji, albo ich zawód nie odpowiada potrzebom rynku. Przeszkolone w zawodach nikomu niepotrzebnych tracą nadzieję, że kolejny kurs pomoże. W województwie śląskim ruszył jednak kolejny program bezpłatnych szkoleń - tym razem rzeczywiście spełniających potrzeby rynku.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach realizuje projekt współfinansowany ze środków UE - bezpłatnie szkoli aż 500 osób z Katowic, Dąbrowy Górniczej, Rybnika, Bytomia, Gliwic, Tychów, Tarnowskich Gór oraz powiatów: bielskiego, pszczyńskiego, jastrzębskiego, wodzisławskiego i cieszyńskiego. Mają zyskać umiejętności i kwalifikacje zawodowe wymagane przez regionalny, krajowy i europejski rynek pracy. – W ramach projektu realizowanych jest 5 typów szkoleń i kursów: kierowcy operatora koparko-ładowarki, obsługi wózków widłowych, prawa jazdy kategorii C, C+E oraz D, języka angielskiego oraz z zakresu transportu drogowego. Szkolenia organizowane są w 20-osobowych grupach i są bezpłatne – mówi Krzysztof Krzemiński, rzecznik marszałka województwa śląskiego.

Podobne programy z wykorzystaniem środków UE sprawiają, że od 2003 roku systematycznie spada w naszym regionie liczba bezrobotnych. – W porównaniu do czerwca ubiegłego roku liczba bezrobotnych jest mniejsza o 69,3 tys. W ciągu 24 miesięcy bezrobocie spadło już o 106,3 tys. osób – wylicza Aleksandra Skalec, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

10,6 proc.wynosi obecnie stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie śląskim. Ten wskaźnik w podregionach jest zróżnicowany: śląski ma 10,9 proc., częstochowski 13,2 proc., rybnicko-jastrzębski 9,9 proc., a bielski 8 proc. Większość osób pozostających bez pracy ma wykształcenie podstawowe i zasadnicze zawodowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.