Facebook Google+ Twitter

UE wzywa Rosję: wstrzymajcie handel bronią z syryjskim reżimem

Parlament Europejski wezwał dziś Rosję do zaprzestania sprzedaży broni do Syrii oraz podjęcia starań na rzecz rozwiązania kryzysu na Bliskim Wschodzie. Czy Moskwa posłucha Europy?

 / Fot. EPA/ALEXEY NIKOLSKY /RIA NOVOSTI /W wydanym dziś komunikacie prasowym, Parlament Europejski poinformował o przyjęciu rezolucji wzywającej Rosję do zmiany swojej polityki wobec Syrii, w której od zeszłego roku toczą się zacięte walki sił rządowych z przeciwnikami prezydenta Baszara al-Assada.

Unia Europejska zażądała od Rosji m.in. zaniechania handlu bronią z Syrią, która pozostaje obecnie największym bliskowschodnim odbiorcą rosyjskiej broni.

Oficjalny tekst rezolucji nie został na razie opublikowany. Jak jednak wynika ze szkicu dokumentu, do którego dotarły Wiadomości24, Parlament Europejski wyraził też ubolewanie "nad faktem, że Rosja i Chiny skorzystały z prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, aby zablokować projekt uchwały w sprawie Syrii".

Przeczytaj artykuł Piotra Drabika: "Gdzie jest cholerne ONZ?" Dramatyczne nagranie z Hims w Syrii


Przypomnijmy, na początku lutego Rosja i Chiny wspólnie zagłosowały przeciwko rezolucji nakładającej na reżim Al-Assada nowe sankcje oraz wdrażającej plan pokojowego rozwiązania konfliktu, zaproponowany przez Ligę Arabską.

Do tej pory z powodu działań syryjskiego wojska, wymierzonych w przeciwników prezydenta Al-Assada, śmierć poniosło blisko 7 tys. ludzi, w tym wiele kobiet i dzieci. Szacuje się, że od początku wystąpień przeciwko władzom, syryjskie służby bezpieczeństwa mogły aresztować nawet 26 tys. opozycjonistów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Do konca be,dzie wojna , ludzie gineli gina, i tak be,dzie dalej . mozna to zmniejszyc , ale trzeba to robic z doza, delikatnosci , to zycie jest tak krotkie spieszmy sie, kochac ludzi tak szybko odchodza, . Grzechem jest kiedy mozemy pomoc a nie pomagamy , ? a wojna be,dzie do konca swiata .!!!`

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan POniecPolski
 • Jan POniecPolski
 • 17.02.2012 14:02

Tak, tak... Rosja niech natychmiast przestanie... Francja i Anglia też muszą coś zarobić.
Co do konfliktu w Syrii to kto chce tam grzebać. Jak wybijano ludzi w Czeczenii to zachodnie gówno siedziało cicho. Teraz odwraca się uwagę od planowanych działań militarnych przeciw Iranowi. Mossad na topie !

Komentarz został ukrytyrozwiń
jo
 • jo
 • 17.02.2012 13:48

z jakiej broni ginie niewinna ludnosc cywilna w iraku afganistanie?nawet z polskiej.gdzie jest bogactwo sa strefy zainteresowania.dzisiaj najwiekszym argumentem pozostaje sila.malo jest tych co potrafia chinczykom powiedziec prawde do oczu.prawde mowi sie tylko slabszym oczekujac przy tym ich podporzadkowania

Komentarz został ukrytyrozwiń
S
 • S
 • 16.02.2012 21:53

Ja nie wierzę, ale nie możemy siedzieć cicho, gdy umierają ludzie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

...czy ktoś w ogóle myśli, że Rosjanie się tym przejmą?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr Milanowski
 • Piotr Milanowski
 • 16.02.2012 20:54

NIE BĘDZIE POKOJU NA ŚWIECIE BEZ W PEŁNI DEMOKRATYCZNEJ ROSJI!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Arab
 • Arab
 • 16.02.2012 20:41

Rosjanie też spełniają obietnice a ostatnio obiecali, że nas atomówką potraktują.

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 16.02.2012 20:35

Putin skończy niedługo jak Kadafi - to amerykanie mu przyrzekli ... a Jankesi dotrzymują słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam
 • Adam
 • 16.02.2012 20:27

jedynym przywodca rosji, ktory kiedykolwiek posluchal zachodu byl chruszow w czasie kryzysu kubanskiego i tylko dlatego, ze nie mial wyjscia. putin wyjscie ma i moze sie wypiac na europe. co mu zrobimy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Realista
 • Realista
 • 16.02.2012 20:19

Rosja nigdy nie posłucha Unii Europejskiej, za dużo kasy ma z umów z Syrią. W grę wchodzą miliardy dolarów, a co Unia ma w zamian do zaoferowania? Utratę przez Rosję kolejnej strefy wpływów, a na to Rosja pozwolić sobie nie może. Syria to ostatni rosyjski bastion na Bliskim Wschodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.